Stan Minas Gerais kojarzy się z historycznymi miasteczkami, takimi jak pocztówkowe Ouro Preto. A czy wiedzieliście, że znajduje się tam aż 8 parków narodowych? Pora poznać 5 najlepszych z nich.

Serra do Cipó

Jeden z bardziej znanych i popularnych parków w stanie Minas Gerais. Łatwo tu dotrzeć z Belo Horizonte, to zaledwie 100 km drogą stanową MG-010. Park został utworzony w 1984 roku, aby chronić wyjątkową przyrodę, którą architekt krajobrazu Roberto Burle Marx nazwał “ogrodem Brazylii”. Serra do Cipó oferuje dobrą infrastrukturę turystyczną, aby bez problemu zwiedzać park, podziwiając wodospady, rzeki, jaskinie albo po prostu kontemplować widoki. Polecane miejsca to Cânion das Bandeirinhas, Cachoeira da Farofa, Cachoeira das Andorinhas i Travessão. Nocleg można znaleźć w miejscowościach Santana do Riacho, Jaboticatubas lub w okolicach São José da Serra.

Itatiaia

Pierwszy w Brazylii park narodowy, utworzony w 1937 roku, znajduje się na granicy stanów Rio de Janeiro i Minas Gerais. Najwyższy szczyt parku to Agulhas Negras. Jako bazę wypadową warto wybrać miejscowość Itamonte, która leży ponad 400 km od Belo Horizonte.

Caparaó

Park jest położony na granicy stanów Minas Gerais i Espirito Santo, ponad 300 km od Belo Horizonte. Największą atrakcją jest trzeci najwyższy szczyt Brazylii, Pico da Bandeira (2.892 m npm) i wiedzie tam ścieżka, której pokonanie zajmuje ok. 8 godzin. Zwiedzanie parku można rozpocząć w miejscowości Alto Caparaó.

Serra da Canastra

Na terenie parku, który leży prawie 400 km na zachód od Belo Horizonte, znajdują się źródła rzeki São Francisco. Jako bazę można wybrać kilka miejscowości, najpopularniejszą z nich jest São Roque de Minas. W pobliżu parku warto również odwiedzić kaniony i wodospady w Furnas i Capitólio.

Cavernas do Peruaçu

Park jest położony ponad 660 km na północ od stolicy stanu i jak sama nazwa wskazuje, znajdują się tu jaskinie, a co więcej – prehistoryczne malowidła naskalne oraz miejsca archeologiczne. Polecana ścieżka przez park zaczyna się w miejscowości Januária.