Najbardziej znanym i popularnym płaskowyżem jest Chapada Diamantina, a ogółem w Brazylii jest 7 tego rodzaju regionów. Płaskowyże oferują niezwykłe widoki i możliwość poznania Brazylii od mniej turystycznej i “plażowej” strony. Odwiedźmy cztery najbardziej malownicze z nich.

Chapada Diamantina

Diamentowy Płaskowyż zawsze był popularny wśród brazylijskich turystów, a niedawno został również odkryty przez Polaków, dzięki objazdówkom Itaki. I chociaż ja swojego zdania nie zmienię, że ta wycieczka jest stanowczo za krótka i za dużo czasu spędza się w drodze – to jednak samo miejsce docelowe jest warte bliższego poznania.

Chapada Diamantina leży w interiorze stanu Bahia, ok. 5 godzin jazdy od Salvadoru. Można dojechać tam autobusem, ale najlepiej zrobić to autem, bo na miejscu atrakcje są oddalone od siebie i trzeba do nich dotrzeć. Jeśli nie dysponujemy samochodem, czeka nas dodatkowy koszt za transport autem przewodnika. My będąc na chapadzie, poruszaliśmy się wypożyczonym w Salvadorze samochodem, a przewodnik podróżował z nami na tylnym siedzeniu.

Czego spodziewać się na Diamentowym Płaskowyżu? Majestatycznych wzgórz, zjawiskowych wodospadów (jeden z najwyższych w Brazylii to Cachoeira da Fumaça), jeziorek w jaskiniach, miejsc związanych z dawnymi kopalniami szlachetnych kruszców i legend z czasów epoki niewolników. Warto spędzić tu co najmniej 4-5 dni, aby poczuć klimat tego miejsca. Na bazę wypadową poleca się urocze miasteczko Lençóis. Więcej informacji TUTAJ.

Chapada Diamantina

Cachoeira da Fumaça

Poço Azul

Chapada dos Veadeiros

Ten park narodowy ma swoich oddanych fanów, do których ja również należę. Może nieco mniej znany od szacownego diamentowego kolegi, ale urokiem w niczym mu nie ustępuje, a dojechać tu znacznie łatwiej. Najpierw lądujemy w Brasilii, stolicy kraju, a stąd już tylko ok. 200 km do Alto Paraíso de Goiás, gdzie najlepiej się zatrzymać. zwiedzając chapadę. Ja jak zwykle preferuję transport samochodem z wypożyczalni, żeby mieć jak najwięcej swobody.

Chapada dos Veadeiros leży pośrodku brazylijskiego bezdroża zwanego cerrado. Kto pamięta z geografii ten typ roślinności? To odpowiednik afrykańskiej sawanny, z dużą ilością traw i niskich roślin. Krajobrazy cerrado ciągną się po horyzont, ale to nie wszystko, co zobaczymy na chapadzie. Pełno tu urokliwych wodospadów, z wodospadem Santa Barbara na czele, który może się pochwalić wodą tak błękitną, jakby wprost przywiezioną z karaibskiej laguny.

Aby zobaczyć najbardziej pocztówkowy widok na chapadzie, trzeba się trochę namęczyć. Przewodnik zabrał nas na wędrówkę – po pokonaniu kilku wzgórz stanęliśmy na szczycie jednego z nich i ujrzeliśmy niesamowity punkt zwany Mirante da Janela (widok z okna), gdzie przed nami roztaczała się panorama na płaskowyż, a pośrodku tego niesamowity wodospad. Widok tak niezwykły, że można tam spędzić całe godziny, podziwiając ten spektakl przyrody. Więcej informacji co jeszcze zobaczyliśmy na chapadzie TUTAJ

Mirante da Janela

Cachoeira Santa Barbara

Vale da Lua

Malowniczy krajobraz cerrado

Chapada dos Guimarães

Kolejny płaskowyż, położony stosunkowo blisko dużego miasta, a co za tym idzie łatwo tam dojechać. Najbliższe lotnisko jest w mieście Cuiabá, stolicy stanu Mato Grosso. Stamtąd tylko 70 km do parku narodowego. Niektórzy odwiedzają chapadę w ramach jednodniowej wycieczki, ale ja uważam, że warto wpaść tu na dłużej i zatrzymać się w pobliżu. Szlaki na terenie Chapady dos Guimarães dostępne są w większości tylko z przewodnikiem. 

Górzyste ukształtowanie terenu sprawia, że miłośnicy górskich wędrówek z pewnością się tu odnajdą. A ze szczytów wzgórz można podziwiać zapierające w piersiach widoki. Najsłynniejszym punktem widokowym na chapadzie jest ten, z którego można zobaczyć majestatyczny wodospad Véu de Noiva (welon panny młodej). Tę nazwę nosi wiele wodospadów w różnych częściach Brazylii i nie tylko, a ten tutaj robi wrażenie.

Będąc w okolicy można również wybrać się do miejscowości Nobres, która przypomina nieco Bonito z sąsiedniego stanu Mato Grosso do Sul. Obie miejscowości słyną z krystalicznie czystych strumyków, gdzie uprawia się snorkling, podziwiając kolorowe rybki. Mieliśmy okazję spróbować tej atrakcji w Bonito i to naprawdę wyjątkowe przeżycie. Zatem wpisujemy Nobres na listę atrakcji do odwiedzenia.

Véu de Noiva

Widok na chapadę

Nobres

Chapada das Mesas

Ta chapada stanowi prawdziwe wyzwanie dla wszystkich, którzy chcą poznać jej tajemnice. Trudno tu dotrzeć, ponieważ jest oddalona o wiele godzin drogi od głównych lotnisk. Istnieją wprawdze małe lokalne lotniska w pobliżu, ale regularnych lotów tam jak na lekarstwo, więc najbezpieczniej zacząć wycieczkę w Palmas, stolicy stanu Tocantins (7-8 godzin jazdy od chapady). Chapada das Mesas jest położona w stanie Maranhão, ale nie ma co się tym sugerować, bo stolica Maranhão (São Luis) leży znacznie dalej niż Palmas.

Chapada das Mesas to przyrodnicza perełka na mapie Brazylii. Jest tu 89 wodospadów i setki przejrzystych źródełek, gdzie można się ochłodzić. Szczególny zachwyt wzbudza Poço Azul (niebieska studnia) o niesamowitym turkusowym kolorze wody. Zaś najczęściej fotografowaną atrakcją chapady jest Portal da Chapada – formacja skalna w kształcie okna, skąd najlepiej podziwiać zachody słońca. Obejrzałam już bardzo wiele filmików na Youtube z relacjami z chapady i jest bardzo wysoko na mojej liście miejsc do odwiedzenia w Brazylii – może już podczas następnego wyjazdu!

Portal da Chapada

Poço Azul

Chapada das Mesas