Gdy słyszymy nazwę “Rio de Janeiro” oczami wyobraźni widzimy Cudowne Miasto (Cidade Maravilhosa), Copacabanę, pomnik Chrystusa i Głowę Cukru. A tymczasem miasto jest także stolicą stanu o tej samej nazwie.

W skrócie

Stan Rio de Janeiro jest położony w Regionie Południowo-Wschodnim (Sudeste) i pod względem wielkości zajmuje trzecie miejsce od końca wśród wszystkich 26 brazylijskich stanów. Za to jeśli chodzi o długość linii brzegowej, jest na trzecim miejscu od góry, po stanach Bahia i Maranhão. Zajmuje również trzecie miejsce pod względem liczby mieszkańców – mieszka tu prawie 10% wszystkich obywateli Brazylii i są oni nazywani fluminenses (od łacińskiego słowa flumen, co oznacza rzekę – rio). Natomiast mieszkańcy miasta Rio de Janeiro to cariocas.

Największe miasto stanu to oczywiście jego stolica, Rio de Janeiro, zamieszkuje tu ok. 6,5 mln ludzi. Do pierwszej piątki należą również São Gonçalo (1 mln), Duque de Caxias (882 tys.), Nova Iguaçu (800 tys.) i Niterói (500 tys.). W składzie etnicznym fluminenses przeważają biali (54%), dalej Mulaci (32%), czarni (12%) oraz inne rasy, w tym Indianie (poniżej 0,5%).

Stan Rio de Janeiro to miejsce, gdzie kwitnie turystyka, jednak inne gałęzie przemysłu rozwijają się tu równie prężnie, zwłaszcza usługi i przemysł naftowy. Rio de Janeiro jest drugim najbardziej rozwiniętym gospodarczo brazylijskim stanem (po São Paulo). Dominuje tu klimat tropikalny z ciepłym i wilgotnym latem i suchą zimą (pory roku odwrotne niż w Polsce). Średnia roczna temperatura to 22-24 stopnie, natomiast w wyżej położonych regionach górskich jest to średnio 16 stopni.

Historia

W XVI wieku, po odkryciu Brazylii przez Portugalczyków, kraj został podzielony na dziedziczne kapitanie, a obecny stan Rio de Janeiro leżał na terenie dwóch z nich: São Tomé i São Vicente. Poza Portugalią, swoją kolonię próbowała tu założyć także Francja, a francuska kolonia nosiła nazwę Francji Antarktycznej. Francuzi weszli w sojusz z Indianami przeciwko Portugalczykom i wzięli udział w konflikcie, który przeszedł do historii jako Konfederacja Tamoios. W tej walce Portugalczycy pokonali zarówno Indian, jak i Francuzów.

Do połowy XVIII wieku stan Rio de Janeiro odgrywał mniejszą rolę na brazylijskiej scenie niż ośrodki na Północnym Wschodzie, gdzie kwitła gospodarka kolonii. Dopiero w 1763 roku przeniesiono stolicę z Salvadoru do Rio de Janeiro, a w 1808 roku król Portugalii Jan VI uciekł do Brazylii przed Napoleonem i wraz z całym swoim dworem zamieszkał w Rio. W rezultacie, w mieście poczyniono wiele inwestycji w kulturę, edukację, infrastrukturę. Status stolicy Rio utraciło dopiero w 1960 roku na rzecz Brasílii.

Informacje dla turystów

W całym stanie jest jedno duże międzynarodowe lotnisko: Aeroporto Antonio Carlos Jobim (Galeão) w mieście Rio de Janeiro. Teoretycznie jest też lotnisko międzynarodowe w Cabo Frio, ale ten mały port obsługuje głównie loty krajowe oraz nieliczne loty do krajów w Ameryce Południowej. Zatem lecąc z Europy lądujemy na Galeão, a większość lotów krajowych obługuje krajowe lotnisko Santos Dumont również w stolicy stanu.

Do największych centrów turystycznych stanu zaliczają się:

  • miasto Rio de Janeiro – nie sposób wymienić tutaj wszystkich fantastycznych miejsc w tym mieście, zapraszam do wpisów: Spacer po Rio w towarzystwie carioca, 2 tygodnie w Rio – plan zwiedzania, Rio – co zobaczyć w okolicy 
  • Niterói – miasto sąsiadujące przez most z Rio de Janeiro; z ciekawych miejsc warto odwiedzić futurystyczne Muzeum Sztuki Współczesnej (Museu de Arte Contemporânea – MAC), zaprojektowane przez Oscara Niemeyera, zachwycić się panoramą wzgórz otaczających Rio de Janeiro – Parque da Cidade oraz odpocząć na plaży Itacoatiara
  • Angra dos Reis i Ilha Grande – wyspa na zatoce w odległości 150 km od Rio, bardzo popularne miejsce wśród turystów, ale wciąż zachowuje swoją sielskość i malownicze widoki
  • Paraty – moje ulubione kolonialne miasteczko, położone nad tą samą zatoką co Ilha Grande; w okolicach Paraty znajdziemy wiele wytwórni cachaçy, wódki z trzciny cukrowej o wielu smakach; są tu także lasy atlantyckie, wodospady i fragment złotego szlaku, wybudowanego przez niewolników, który łączył złotonośne tereny Minas Gerais z wybrzeżem
  • Region Jezior (głównie takie miasta jak Búzios, Cabo Frio i Arraial do Cabo) – plażowe kurorty, które upodobali sobie brazylijscy i międzynarodowi celebryci z Brigitte Bardot na czele; miejsce idealne do nurkowania i zażywania kąpieli zarówno morskich, jak i słonecznych
  • Petrópolis – miasto położone w interiorze, w odległości 70 km od Rio; odgrywało dużą rolę w czasach cesarstwa (XIX wiek) i zachowało się z tamtego czasu wiele zabytkowych budynków, pałaców, ogrodów. Miasto jest położone w parku Serra dos Órgãos.
  • Teresópolis – kolejne miasteczko na terenie parku Serra dos Órgãos, może służyć jako baza wypadowa do wycieczek na łono przyrody

Parki Narodowe

Na terenie stanu leży aż 5 parków narodowych, z czego jeden w granicach miasta Rio de Janeiro: Park Narodowy da Tijuca na trasie wjazdu na szczyt Corcovado. Inne parki w stanie to: Itatiaia na granicy ze stanem Minas Gerais, Restinga de Jurubatiba na północnym wybrzeżu, gdzie znajdziemy mało uczęszczane plaże i nadbrzeżne jeziora. Listę zamykają górskie parki Serra da Bocaina i Serra dos Órgãos.

Zdjęcie: Pixabay