Paraty

Paraty to urocze XVII-wieczne miasteczko, położone nad zatoką, w otoczeniu zielonych wzgórz. Uprawy trzciny cukrowej w tej okolicy sprawiły, że wytwórnie cachaçy (alambiques) wyrosły tu jak grzyby po deszczu. Do dzisiaj można zwiedzić kilka z nich i doświadczyć atmosfery dawnych czasów, a nawet skosztować trunku, wyrabianego tradycyjną metodą.

W XVIII wieku Paraty przekształciło się w port, skąd odpływały statki ze złotem, wydobywanym w sąsiednim stanie Minas Gerais. Obecnie, turyści chętnie przemierzają Złoty Szlak (Caminho de Ouro), którym niegdyś transportowano cenny kruszec do portu.

Współcześnie, Paraty to miasteczko nastawione na turystykę. Jest tu mnóstwo atrakcji, które przyciągają tłumy Brazylijczyków i cudzoziemców. Centrum historyczne wpisane zostało na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Starówka jest zamknięta dla ruchu kołowego, stąd można bez przeszkód spacerować po brukowanych uliczkach, podziwiać zabytkowe kościoły i odnowione kamieniczki, a także wstąpić do jednej z licznych restauracji na wyborną caipiroskę.

Informacje praktyczne:

Paraty jest położone na południe od Rio de Janeiro, w odległości 250 km od stolicy stanu. Można w prosty sposób dotrzeć tam samochodem lub autobusem z dworca Novo Rio. Dworzec autobusowy w Paraty znajduje się poza centrum historycznym.

Miasteczko posiada doskonałą infrastrukturę turystyczną. Baza noclegowa jest bogata i zróżnicowana: od tanich hosteli po luksusowe, a jednocześnie przytulne hotele w centrum, a także hotele poza miastem, mieszczące się na terenie dawnych plantacji.

W mieście znajduje się wiele restauracji, serwujących lokalne przysmaki. Miłośnicy dobrych drinków znajdą stoiska serwujące różne odmiany caipirinhii, caipiroski i caipifruty w pobliżu kościoła Matriz, a także w atelier Arte & Cachaça, gdzie można skosztować wyśmienitej caipigabrieli, przyrządzanej przez właściciela, Wagnera.

Paraty jest położone nad zatoką, zatem nie może dziwić, że rejsy szkunerem po zatoce należą do najpopularniejszych rozrywek. Rejs można zarezerwować w hotelu, w agencji turystycznej lub po prostu przyjść rano ok. 10.00 na nabrzeże i wybrać ofertę dla siebie spośród kilkudziesięciu zacumowanych łodzi. Poza rejsami, popularne są też wycieczki do wytwórni cachaçy, z degustacją włącznie. Otaczający miasteczko las atlantycki jest znakomitym miejscem na spacery. Przez las wiedzie też zbudowany przez niewolników Złoty Szlak. W jego pobliżu można zażywać kąpieli w leśnych wodospadach.

Plaża miejska w Paraty nie jest najlepsza do kąpieli. W tym celu należy się udać podmiejskim autobusem na plażę Trindade.