Mniej zabójstw w 2019 roku

W ciągu dwóch pierwszych miesięcy 2019 roku zanotowano o 25% mniej zabójstw niż w tym samym okresie poprzedniego roku. Największą poprawę odnotowały stanu Północnego Wschodu (Nordeste), a zwłaszcza Ceará.

Nordeste liderem

W stanie Ceará, który jeszcze w styczniu tego roku był sterroryzowany przez gangi, odnotowano spadek liczby zabójstw aż o 58%. To ponad dwa razy więcej niż średnia dla całego kraju, która wynosi 25%. Cały region Nordeste zanotował poprawę o 34%. W styczniu i lutym 2019 roku w wyniku zabójstw zginęło w Brazylii 6856 osób. W tym samym czasie w 2018 roku liczba ta wynosiła 9094. Dane pochodzą ze wszystkich stanów oraz Dystryktu Federalnego, z wyłączeniem stanu Paraná, który nie dostarczył jeszcze swoich statystyk.

Z zebranych liczb wynika, że w prawie wszystkich stanach liczba zabójstw spadła. Poza Ceará, jeszcze trzy stany mogą się pochwalić poprawą o ponad 30% w porównaniu z rokiem ubiegłym: Rio Grande do Norte (42%), Amapá (36%) i Pernambuco (33%). W interesującym turystów stanie Rio de Janeiro nastąpił spadek zabójstw o 24%. W Bahia o 20%. Tylko w dwóch amazońskich stanach sytuacja uległa pogorszeniu: Rondônia (4%) i Amazonas (3%).

Czy jest się z czego cieszyć?

2019 jest drugim kolejnym rokiem, gdy liczba zabójstw w Brazylii spada. W całym 2018 roku odnotowano o 13% mniej zabójstw niż rok wcześniej. Tutaj są jednak umiarkowane powody do optymizmu, bo 2017 rok był jednym z najgorszych pod tym względem, co było spowodowane krwawymi walkami pomiędzy gangami narkotykowymi. Do walk dochodziło zwłaszcza na terenie więzień, gdzie ginęły setki osób. O jednej z takich masakr przeczytacie TUTAJ.

Samira Bueno z Brazylijskiego Forum Bezpieczeństwa Publicznego (Fórum Brasileiro de Segurança Pública) uważa, że poprawę sytuacji zapoczątkowało utworzenie przez rząd Michela Temera Ministerstwa ds. Bezpieczeństwa Publicznego. Powstał również jednolity system do monitorowania bezpieczeństwa (Susp – Sistema Único de Segurança Pública), a za nim poszła mobilizacja poszczególnych stanów do zajęcia się tematem bezpieczeństwa. Dodatkową motywacją były dla rządów stanowych tragiczne statystyki dotyczące przestępczości oraz okres przedwyborczy. Na działania zmierzające do poprawy bezpieczeństwa przeznaczono dodatkowe środki, nawet pomimo dziury budżetowej.

Źródło: G1 Globo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *