W 2014 roku w skrajnej biedzie żyło 16 milionów Brazylijczyków, dwa lata później za mniej niż 7 złotych dziennie musiało przeżyć prawie 25 milionów. Oznacza to, że ponad 12% brazylijskiego społeczeństwa żyje w nędzy.

Bieda w liczbach

IBGE, czyli Brazylijski Instytut Geografii i Statystyki (Instituto Brasileiro da Geografia e Estatística) corocznie podsumowuje dane dotyczące różnych aspektów życia Brazylijczyków. Ukazał się właśnie raport na temat dochodów, z którego wynika, że ponad 8,5 miliona ludzi dołączyło w ciągu dwóch lat do grupy najsłabiej zarabiających. Muszą zadowolić się wypłatą niższą niż ¼ pensji minimalnej, czyli otrzymują miesięcznie mniej niż 220 reali (237 zł) – w 2016 roku minimalna pensja wynosiła 880 reali. Liczba najgorzej zarabiających zwiększyła się w ciągu 2 lat o 53%, w 2014 roku takich osób było 16 milionów, pod koniec 2016 roku już 24,8 milionów. Znamy też liczbę osób, które zarabiają wprawdzie powyżej ¼, ale poniżej połowy pensji minimalnej i takich pracowników jest 36,6 mln.

Najwięcej osób o najniższych zarobkach mieszka na Północnym Wschodzie (Nordeste). W tym regionie 13% zarabia poniżej ¼ minimalnej pensji, a prawie 15% mniej niż połowę. W sumie ponad 15 milionów ludzi w tym regionie żyje w mniej lub bardziej skrajnym ubóstwie. Najlepsza sytuacja jest w Regionie Środkowozachodnim (stany: Mato Grosso, Mato Grosso do Sul, Goiás i Dystrykt Federalny), gdzie tylko 3,3% osób dostaje mniej niż połowę lub mniej niż ¼ najniższych zarobków.

Jak można zgadnąć, wysokość pensji ma związek z kolorem skóry. W 2016 roku w grupie 10% najsłabiej zarabiających prawie 80% osób to Afrobrazylijczycy. Na drugim krańcu skali, wśród 10% osób o najwyższych zarobkach, czarni stanowili poniżej 25%.

Dostęp do cywilizacji

W raporcie IBGE znalazły się również informacje na temat warunków, w jakich żyją Brazylijczycy w swoich domach. I tak, prawie 64% ma dostęp do kanalizacji, 85% do bieżącej wody i 90% do wywozu śmieci. W grupie zaliczanej do żyjących w skrajnej nędzy, te liczby są odpowiednio niższe: 42%, 73%, 77%. Dostęp do wszystkich trzech usług jednocześnie ma 62% Brazylijczyków, ale tylko 40% najbiedniejszych obywateli. W obszarze metropolitalnym São Paulo 95% mieszkańców może korzystać z tych trzech usług, a w Teresinie (stolica stanu Piauí w Nordeste) zaledwie 7%.

Źródło: G1 Globo

Zdjęcie: Gazeta do Povo