Śpiewanie ze wspomaganiem

Na brazylijskich listach przebojów coraz większe sukcesy odnoszą utwory z udziałem gości. Spośród 100 najpopularniejszych piosenek odtwarzanych w radiu, już 32 jest w takiej konwencji.

W radiu i w internecie

Angielskie słowo „featuring” (feat.) czyli występy gościnne – to termin używany również w Brazylii. W 2018 roku popularność piosenek wykonywanych przez więcej niż jednego wykonawcę wzrosła w Brazylii do niespotykanego wcześniej poziomu. Obecnie jest już bardziej regułą niż wyjątkiem, że popularni wykonawcy zapraszają się wzajemnie na scenę.

Firma Crowley, zajmująca się monitorowaniem mediów, prowadzi badania od 2000 roku. Wówczas wśród 100 piosenek najczęściej granych przez rozgłośnie radiowe, tylko 4 były z kategorii „występy gościnne”. W 2008 roku było 21/100, a od stycznia do lipca tego roku takich utworów jest już 32/100.

Dane Crowleya potwierdza też popularny serwis streamingowy Spotify, gdzie udział tego rodzaju piosenek wynosi już 41% wszystkich odtwarzanych utworów. Inne firmy, monitorujące czego słuchamy w internecie, również podają wartości powyżej 35%. Dla samych artystów gościnne występy dają możliwość dotarcia do większej liczby potencjalnych fanów, bo ich utwór może trafić na kilka playlist, a gdy nagrywają razem artyści reprezentujący różne gatunki – można dotrzeć do zupełnie nowej grupy słuchaczy.

Sertanejo rządzi

Na 32 najpopularniejsze piosenki z udziałem gości, aż 22 reprezentuje gatunek sertanejo. Jeśli weźmiemy pod uwagę, że w sertanejo najczęściej spotykane są dwójki wykonawców (duplas), to na scenie robi się spory tłok.

Na popularności zyskuje również mix sertanejo i funk, gdzie wykonawcy tego drugiego gatunku są często pod wrażeniem, jak dobrze zorganizowane są występy sertanejo. Przyszłość występów gościnnych może też należeć do pagode, które jest coraz częściej słuchane na platformach streamingowych.

Moje Top 5 brazylijskich występów gościnnych:

  • Arerê – Ivete Sangalo feat. Tatau (z zespołu Ara Ketu) AXÊ
  • Romance com safadeza – Wesley Safadão feat. Anitta SERTANEJO
  • Deixa Eu Te Tocar – Vitinho feat. Ferrugem  SAMBA / PAGODE
  • Loka – Simone & Simaria feat. Anitta REGGAETON / FORRÓ
  • 99% – Fiduma & Jeca feat. Munhoz e Mariano SERTANEJO

Zdjęcie: Pixabay

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *