Właśnie wszedł w życie przepis, nakładający karę nawet 60 tys. reali za dyskryminację ze względu na płeć i orientację seksualną. Prawo będzie dotyczyć wszystkich urzędów i instytucji publicznych, poza Kościołami.

Nowe prawo, stare prawo

Gubernator stanu Rio de Janeiro, Luiz Fernando Pezão, podpisał ustawę, która wprowadza wysokie kary dla urzędników instytucji publicznych za dyskryminację ze względu na płeć i orientację seksualną. Kara w takim przypadku może wynosić nawet 60 tys. reali (71 tys. PLN). Nie będzie jej jednak można zastosować w przypadku naruszenia prawa przez instytucje religijne. Ten ostatni zapis to zasługa kościoła ewangelickiego, który zgłosił zastrzeżenie, że ustawa może zagrozić wolności religijnej.

Za dyskryminację zostały uznane na przykład: odmowa skorzystania z usług świadczonych przez daną instytucję, odmienne traktowanie klientów przez jej pracowników, a także wymaganie dodatkowych opłat. Nie wolno też odmawiać ani utrudniać korzystania z transportu publicznego, szpitali, przychodni, klubów sportowych. Karze podlega również podżeganie do aktów przemocy przeciwko osobom ze względu na ich orientację lub płeć.

W Rio obowiązywała już wcześniej ustawa antydyskryminacyjna, jednak dwa lata temu została uznana za niezgodną z konstytucją. Ustawa trafiła do Trybunału Konstytucyjnego na wniosek środowisk ultrakonserwatywnych.

Prawa LGBT w Brazylii

W Brazylii homoseksualizm nie jest uznawany za przestępstwo od 1830 r. W 2011 r. Najwyższy Sąd Federalny uznał, że parom jednopłciowym powinny przysługiwać te same prawa, co osobom heteroseksualnym i 2 lata później wprowadzono możliwość zawierania małżeństw przez pary tej samej płci. Dotyczy to również par, gdzie jedna z osób jest cudzoziemcem. Prawo do adopcji dzieci przez takie małżeństwa nie jest na razie uregulowane ustawą, jednak jest kilka wyroków sądów, które przyznają im prawo do adopcji.

Operacyjna zmiana płci była zakazana w Brazylii do 1997 r. Natomiast od 2008 r. taka procedura nie tylko jest legalna, ale i refundowana przez państwo. Przez pierwsze dwa lata, przeprowadzono 57 tego typu operacji. W 2013 r. minimalny wiek pacjenta poddającego się operacji zmiany płci został obniżony z 21 do 18 lat, dwa lata wcześniej zaczyna się kuracja hormonalna.

Źródło: O Globo