Prehistoryczne malowidła skalne w stanie Paraná, powstałe 2-8 tys. lat temu, są systematycznie niszczone przez turystów i wandali.

Jaskiniowe grafiti

Rysunki zostały namalowane przez ówcześnie żyjących Indian i przedstawiają ptaki, jelenie oraz ludzi. Obok prehistorycznych obrazków, widnieją powstałe już we współczesnych czasach napisy, przypominające niechlujne grafiti. Sufit jaskini jest pokryty grubą warstwą sadzy, co świadczy o tym, że palono w nich ogniska, także w czasach bardzo nam bliskich. “Te dewastacje to wielka strata dla ludzkości” – ubolewa geograf i przewodnik turystyczny Alessandro Chagas Silva.

Już 15 lat temu naukowcy z Uniwersytetu Federalnego w Ponta Grossa przeprowadzili badania, które dowiodły, że jaskinie służyły za schronienie i punkt obserwacyjny prehistorycznym myśliwym. Malunki zostały wykonane przy pomocy czerwonego barwnika, powstałego ze sproszkowanego hematytu. Do malowania używano rąk lub patyków. W 1999 r., gdy odkryto malowidła skalne, na suficie były jeszcze widoczne rysunki ptaków. Obecnie, nie widać ich już przez warstwę sadzy.

Uchronić przed zniszczeniem

W 2013 r. władze Ponta Grossa włączyły obiekty skalne do zbioru miejsc o specjalnym znaczeniu kulturalnym dla miasta, jednak od tamtego czasu nie wydarzyło się wiele więcej. Tymczasem badania archeologiczne mogą przynieść odpowiedzi na pytania o klimat i życie ludzi w tamtych czasach. Do tego jednak trzeba stanowisk, które nie zostały wcześniej zdewastowane przez wandali lub bezmyślnych turystów.

Jednym z pomysłów na rozpowszechnienie informacji o tym niezwykłym miejscu, jest utworzenie specjalnej ścieżki krajoznawczej, która poprowadzi szlakiem malowideł skalnych w rejonie Ponta Grossa. Na razie przewodnicy turystyczni wystawili tabliczki, zakazujące turystom bazgrania po skałach i palenia ognisk.

Źródło: Folha de São Paulo