W Toronto trwają właśnie Igrzyska Panamerykańskie. Brazylia radzi sobie całkiem nieźle. Do tej pory zdobyła łącznie 61 medali.

Trzecie miejsce w klasyfikacji

Brazylia znajduje się na trzecim miejscu klasyfikacji medalowej, wyprzedzają ją tylko Kanada i Stany Zjednoczone. Zawodnicy brazylijscy wywalczyli do tej pory 18 złotych medali, tyle samo co Kuba, jednak mają na swoim koncie więcej srebrnych (15) i brązowych (28) krążków. Najwięcej złotych medali zdobyli pływacy – 6, oraz dżudocy – 5. Trzy złote medale wywalczył kajakarz Queiroz dos Santos na dystansie 200 i 1000 m (2 medale na tym ostatnim dystansie). Kolejnym brazylijskim multimedalistą jest pływak João de Lucca, który ma na swoim koncie 3 złote medale. Po jednym złocie Brazylijczycy zdobyli w gimnastyce artystycznej, wrotkarstwie figurowym, zapasach, strzelaniu i podnoszeniu ciężarów.

Zwracamy uwagę na ciekawą dyscyplinę, jaką jest wrotkarstwo figurowe. Jak można się domyślić, wywodzi się ona z łyżwiarstwa figurowego i często zawodnicy jeżdżący na lodzie osiągają również sukcesy na wrotkach. Program występów jest podobny jak w łyżwiarstwie: mamy zatem rywalizację solistów, solistek, a także par sportowych i tanecznych.

Rozgrzewka przed Rio 2016

W Igrzyskach Panamerykańskich w Kanadzie bierze udział 590 brazylijskich zawodników: 314 mężczyzn i 276 kobiet. Jedyne dyscypliny,  w których nie zobaczymy Brazylijczyków to: hokej na trawie kobiet, baseball, racquetball i łyżwiarstwo szybkie. Brazylia startuje w igrzyskach już po raz siedemnasty. Tegoroczne zawody są traktowane jako przygotowanie do przyszłorocznej olimpiady w Rio de Janeiro, stąd założenie komitetu olimpijskiego, że Brazylia powinna znaleźć się w pierwszej trójce w klasyfikacji medalowej. Na razie te założenia są spełnione.

Żolnierzu, spocznij!

Tymczasem użytkownicy sieci społecznościowych w Brazylii są zbulwersowani faktem, że wielu medalistów salutuje podczas odsłuchiwania hymnu. Jeśli jednak wziąć pod uwagę, że 123 reprezentantów Brazylii na igrzyska PanAm służy w wojsku i zdobyli oni połowę z 61 medali, ten gest nie może dziwić. “Mamy wpojone, żeby salutować podczas hymnu – tłumaczy Leo de Deus, złoty medalista w pływaniu na dystansie 200 m. – W ten sposób okazuję szacunek dla flagi oraz dla ojczyzny”.

Także pośród psychologów sportu i działaczy olimpijskich zdania na temat salutowania są podzielone. Jedni uważają, że to naturalny gest żołnierza. Inni twierdzą, że przecież manifestowanie jakichkolwiek poglądów, w tym nawiązujących do wojska, jest sprzeczne z ideą zawodów. Jak do tej pory nikt oficjalnie nie zabronił salutowania, zatem żołnierze mogą wyrażać w ten sposób radość ze zwycięstwa.