Rzeki są czasem jedyną drogą komunikacji dla mieszkańców Amazonii. Teraz będą miały dodatkową funkcję – dzięki zatopionym w nich kablom internetowym, miliony ludzi zyskają dostęp do sieci.

Rzeczna infostrada

Obecnie zaledwie 23% mieszkańców Amazonii ma dostęp do internetu. Autorzy projektu zakładają, że jego realizacja umożliwi dostęp do sieci 4 milionom osób w 50 gminach. Po zbudowaniu infrastruktury, internet będzie służył użytkownikom w uzyskaniu dostępu do edukacji, informacji i różnego rodzaju usług. Wojsko planuje korzystać z sieci przy monitorowaniu granic.

Amazonia ma nieograniczony potencjał, a dzięki temu projektowi uzyskamy szansę na szybszy rozwój społeczny i gospodarczy – przekonuje Gorgonio Araújo z Krajowej Sieci Naukowo – Badawczej. – “Grzechem byłoby nie wykorzystać istniejącej naturalnej infrastruktury, jakimi są rzeki. W ten sposób praktycznie nie wpływamy na środowisko”.

“Amazonia Połączona” kablem

Projekt “Amazônia Conectada” powstał przy współpracy rządu Brazylii z władzami stanu Amazonas oraz spółką telekomunikacyjną Telebrás. Zakłada wykorzystanie naturalnych szlaków komunikacyjnych, jakimi są rzeki, w celu doprowadzenia kabli światłowodowych w odległe regiony Amazonii. To rozwiązanie jest tańsze i mniej inwazyjne dla środowiska naturalnego niż tradycyjna droga lądowa, która wymagałaby częściowego wylesiania czy wkraczania na ziemie, należące do rdzennej ludności.

Światłowód nie zostanie zakopany w dnie rzek, jednak jego ciężar (1 kg/metr) spowoduje jego naturalne zatopienie. Kabel zostanie poprowadzony pięcioma rzekami: Negro, Solimões, Madeira, Juruá i Purus, w sumie 7,8 tys. km. Będzie się składał z sześciu pasm i przewodził internet o prędkości 6 GB/sekundę. Obecnie trwa faza pilotażowa, w której kabel jest położony na długości 10 km w pobliżu Manaus. Jeśli projekt w Amazonii zakończy się sukcesem, przyłączą się do niego kolejne stany. Chęć zgłosił już stan Pará.

Źródło: Folha de São Paulo