Kupując brazylijską spółkę HSBC za 17,6 mld reali (5,2 mld dolarów), bank Bradesco zmniejszył dystans do największego prywatnego banku w Brazylii, Itaú.

Transakcja

Analitycy szacowali wartość transakcji na 10-12 mld reali, zatem rzeczywista okazała się wyższa od przewidywanej. Bradesco zależało przede wszystkim na klientach HSBC, których jest ok. 10 mln. Nowy nabywca przejmie listę klientów, a także wszystkie usługi i operacje, w tym sprzedaż, ubezpieczenia i zarządzanie aktywami. HSBC nie zniknie zupełnie z brazylijskiego rynku. Zatrzyma niewielką część usług dla klientów korporacyjnych.

Co się zmieni dla klientów? Bradesco przekonuje, że zmiany będą tylko na lepsze. Zwiększy się ilość placówek, w których będą obsługiwani oraz poszerzy się zakres dostępnych usług bankowych, przede wszystkim dotyczyło to będzie kart kredytowych, ubezpieczeń i zarządzania aktywami.

Strategia

HSBC już dwa miesiące temu ogłosił globalny plan restrukturyzacji. Zakładał on sprzedaż placówek w Brazylii i Turcji oraz idące za tym oszczędności rzędu 5 mld dolarów. Bank chce odzyskać stabilność po aferze znanej jako Swissleaks, która ujawniła, że pomagał zamożnym klientom w unikaniu płacenia podatków i ukrywaniu środków zgromadzonych na kontach w Szwajcarii.

Tym, co najbardziej martwi bankowców i ekonomistów są zwolnienia pracowników banku. Zaplanowano zmniejszenie załogi o ok. 10% w obydwu krajach, w których oddziały zostaną sprzedane. “Obecnie HSBC ma 20 tys. pracowników w Brazylii oraz miliony klientów. Proces sprzedaży nie może im w żaden sposób zaszkodzić” – przestrzega prezes Związku Bankowców São Paulo, Juvandia Moreira.

Historia

HSBC pojawił się w Brazylii w 1997 r., wykupując bank Bamerindus. W 2003 r. poszerzył swoją działalność wraz z zakupem brazylijskiego oddziału Lloyd’s. Jednak wbrew oczekiwaniom, działalność banku nie okazała się dochodowa. W 2014 r. zanotowano straty w wysokości 549 mln reali.

Największym bankiem w Brazylii, pod względem wartości aktywów, jest kontrolowany przez państwo Banco do Brasil (1,3 mld reali). Największy prywatny bank, Itaú, ma wartość 1,1 mld reali. Przed transakcją Bradesco był na 4. miejscu z 883 mln reali. Dodając 168 mln HSBC wskoczy na 3. miejsce, równolegle z Caixa.

Źródło: Folha de São Paulo