Kto miał okazję znaleźć się na Ipanemie, zwłaszcza w okolicach Posto 9, pewnie nie uwierzy, że Brazylia raźnym krokiem zmierza do tego, aby stać się krajem otyłych ludzi. Najmłodsze pokolenie wyraźnie gustuje w fast foodach.

Soczek czy ciasteczko?

Brazylijskie Ministerstwo Zdrowia opublikowało dane, z których wynika, że Brazylia może stać się krajem o największej liczbie otyłych ludzi na świecie, już za 15 lat. Najbardziej alarmujące są statystyki przedstawiające kulinarne upodobania dzieci w wieku do 2 lat, a raczej to, czym je karmią ich rodzice. Ponad 30% dzieci z tej grupy wiekowej popija sztucznie barwione soki i napoje, a 60% zajada ciastka.

Walmir Coutinho, brazylijski endokrynolog, który jednocześnie jest szefem Światowej Federacji Przeciwko Otyłości, zrzeszającej specjalistów z ponad 50 krajów, twierdzi, że to zaledwie wierzchołek góry lodowej. Nawyki żywieniowe Brazylijczyków mogą przynieść zgubne skutki już w nieodległej przyszłości i doprowadzić do prawdziwej epidemii otyłości.

Siedzę w domu i jem

Zdaniem lekarza, gusta kulinarne dzieci są kształtowane przez natarczywy marketing, jakim są bombardowane ze wszystkich stron. Nie jest to jedyny powód, dla którego mali Brazylijczycy wybierają niezdrowe przekąski. Podobnie jak w Polsce, trwa dyskusja nad wycofaniem fast foodów ze szkolnych sklepików, ale na przykład w Rio de Janeiro urzędowy zakaz sprzedaży tych produktów dotyczy tylko szkół publicznych. W prywatnych panuje jedzeniowa wolna amerykanka.

Inną drogą prowadzącą do otyłości jest brak aktywności fizycznej. Choć trudno w to uwierzyć, patrząc na biegaczy wzdłuż brazylijskich plaż czy tłumy uprawiające różne sporty na piasku, to spora liczba dzieci i młodzieży siedzi w domu z obawy przed pospolitą przestępczością, jaka może ich dotknąć na ulicy.

W rezultacie niezdrowego odżywiania i braku ruchu, 30% dzieci w wieku 5-9 lat ma nadwagę. Jeśli przyjrzymy się dorosłym, powyżej 18 lat, to dane są jeszcze mniej optymistyczne: 57% czyli 82 mln Brazylijczyków powinno natychmiast przejść na dietę.

Źródło: BBC Brasil