Aécio Neves to kolejny bardzo ważny polityk, uwikłany w aferę korupcyjną. Miał przyjąć 2 miliony reali łapówki od producenta mięsa JBS. Właśnie postawiono go w stan oskarżenia.

2 miliony reali w paczkach

We wtorek 17 kwietnia Najwyższy Sąd Federalny (Supremo Tribunal Federal – STF) stosunkiem głosów 5:0 zdecydował, że senator Aécio Neves zostanie oskarżony o bierną korupcję, a konkretnie o przyjęcie 2 milionów reali od firmy mięsnej JBS w zamian za forsowanie korzystnych dla JBS ustaw. Sprawa ujrzała światło dzienne już w zeszłym roku, kiedy dyrektorzy i menedżerowie JBS w zamian za złagodzenie kary, zaczęli obciążać swoimi zeznaniami wielu znanych polityków. Jednym z nich był właśnie senator partii PSDB, nazywanej tukanami od symbolu partii, którym jest właśnie niebiesko-żółty ptak tego gatunku.

Na nagraniu ujawnionym przez właściciela JBS, Joesleya Batistę słychać, jak senator Neves prosi go o dostarczenie 2 milionów reali. Cała kwota miała być podzielona na cztery części i odebrana przez kuzyna senatora, Fernando Pacheco. Aécio nie wypiera się, że przyjął pieniądze, ale zgodnie z głoszoną przez niego wersją nie była to żadna łapówka, lecz kwota ze sprzedaży mieszkania w Rio de Janeiro, które Batista rzekomo od niego kupił. Sąd nie dał wiary tym wyjaśnieniom i przychylił się do wniosku prokuratora generalnego, aby postawić senatorowi zarzuty.

Wnuk prezydenta

Aécio Neves jest prominentnym politykiem PSDB (Brazylijska Partia Socjaldemokratyczna), trzeciej największej partii w obecnym Kongresie. Od 2011 roku jest senatorem, reprezentującym rodzinny stan Minas Gerais, którego wcześniej był gubernatorem. Dziadek Aécio, Tancredo Neves został wybrany na urząd prezydenta Brazylii w 1985 roku, ale nie zdążył zostać zaprzysiężony, gdyż ciężko zachorował i zmarł przed objęciem stanowiska. Aécio poszedł w ślady dziadka i w 2014 roku był jednym z faworytów do objęcia urzędu prezydenta Brazylii. W pierwszej turze zdobył prawie 35 mln głosów (34%) i razem z Dilmą Rousseff przeszedł do drugiej tury, w której zagłosowało na niego 51 mln wyborców (48%). Jak wiemy, prezydentem została wówczas Dilma.

W maju 2017 roku Aécio Neves, w związku z zarzutami korupcyjnymi, został zawieszony z funkcji senatora. Miesiąc później został przywrócony tylko po to, aby we wrześniu Sąd Najwyższy mógł go znowu zawiesić. W październiku koledzy z Senatu zagłosowali za tym, aby Aécio mógł dalej pełnić urząd senatora. Pomimo to, toczy się przeciwko niemu dziewięć postępowań przed STF, a jedno z nich właśnie przybrało niekorzystny dla senatora obrót.

Źródło: BBC Brasil