5 najlepszych miejsc na święta w Brazylii

Gdybym miała spędzić tegoroczne Boże Narodzenie w Brazylii, to na pewno nie szukałabym tradycyjnych klimatów, tylko czegoś zupełnie innego. Ale gdyby ktoś zatęsknił za magią świąt w Brazylii, oto kilka miejsc godnych polecenia.

  • Rio de Janeiro – połączenie plażowych klimatów z tradycyjną choinką. Choinka stoi na jeziorze Rodrigo de Freitas i można ją podziwiać na przykład w drodze na plażę, z okna taksówki czy autobusu. Boże Narodzenie w Rio przyciąga setki tysięcy turystów rocznie, a w Nowy Rok ok. 2 mln imprezowiczów bawi się na plaży Copacabana. W wigilię wiele restauracji serwuje kolację wigilijną, rzecz jasna bez karpia i pierogów z kapustą i z grzybami, za to z owocami morza, dorszem czy lodami karmelowymi. W dobrych restauracjach taka wigilia to koszt kilkuset reali od osoby. Nikt nie obiecywał, że będzie tanio, zwłaszcza że na okres świąteczno-noworoczny przypadają równie wysokie ceny, jak na karnawał.

rio_arvore

  • Penedo – chociaż Święty Mikołaj na stałe mieszka w Finlandii, to na pewno w brazylijskim Penedo posiada swój letni domek. Miasteczko jest położone w górskim rejonie stanu Rio de Janeiro, w odległości ok. 195 km od Rio i 270 km od São Paulo. Powstało w latach 20-tych XX wieku i zasiedla je jedna z największych społeczności fińskich w Brazylii. Imigranci z Finlandii całkiem udanie odtworzyli tu klimat z rodzinnego kraju, łącznie z domkiem Św. Mikołaja, który znajduje się na terenie niewielkiego centrum handlowego o nazwie Mała Finlandia. Przez cały rok można w Penedo zwiedzać też fabryki czekolady oraz zjeść tradycyjną w tym regionie potrawę z pstrąga. Fińskie domki, ryba, czekolada i Św. Mikołaj to chyba udana recepta na świąteczny nastrój.

penedo_natal

  • Natal – nazwa miasta oznacza Boże Narodzenie, ale na próżno szukać tutaj tradycyjnych świątecznych klimatów. Stan Rio Grande do Norte, którego Natal jest stolicą, leży na północnym wschodzie kraju, a więc w grudniu mamy tu brazylijskie upalne lato. Co można robić podczas świąt w Natal? Odpowiedź jest tylko jedna: plaża, plaża i jeszcze raz plaża. Pewnym urozmaiceniem może być przejażdżka buggy po wydmach ewentualnie dłuższa wyprawa na oddaloną o 80 km plażę Pipa, która jest jednym z najbardziej malowniczych miejsc w Nordeste. Taka ilość atrakcji chyba wystarczy, żeby konkurować z choinką?

natal

  • Gramado i Canela – miasteczka w stanie Rio Grande do Sul na południu Brazylii, a więc w regionie, który przyjął najwięcej europejskich emigrantów. Gramado wygląda trochę jak szwajcarskie miasto, brakuje tylko śniegu, ale spokojna głowa – otwarto park Snowland, czyli pierwszy w Ameryce Południowej park rozrywki ze sztucznym śniegiem, gdzie można jeździć na nartach, łyżwach i poczuć trochę europejskiego klimatu, bo temperatura utrzymywana jest poniżej zera. To ci dopiero atrakcja w Brazylii. W okresie świątecznym w Gramado i Caneli sporo się dzieje – turyści mogą wziąć udział w kilkuset koncertach, pokazach, sztukach teatralnych, paradach w ramach wydarzeń Natal Luz (Gramado) i Sonho de Natal (Canela).

natal_gramado

  • Blumenau – typowe niemieckie miasteczko na południu Brazylii. Odbywa się tu nawet festiwal piwa (oktoberfest), a w Boże Narodzenie turyści mogą uczestniczyć w atrakcjach, które bardzo przypominają tradycyjne europejskie święta. Mamy zatem bożonarodzeniowy jarmark, świąteczną paradę wraz z ceremonią zapalenia świateł w bożonarodzeniowej wiosce. Kolację wigiliją można zjeść na przykład w restauracji Eisenbahn Biergarten na terenie Niemieckiej Wioski. Czy przypadkiem “bier garten” nie znaczy po niemiecku “ogródek piwny”?

vila-de-natal-em-blumenau

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *