Był hersztem bandy rzezimieszków (cangaceiros), postrachem, mścicielem. Imię Lampião siało grozę wśród mieszkańców Nordeste. Obecnie jest legendarną postacią na ziemiach, gdzie niegdyś grasował.

Jak narodził się Lampião

Virgulino Ferreira da Silva, bo tak naprawdę nazywał się Lampião, urodził się w 1897 r. w stanie Pernambuco. Był rasowym vaqueiro, czyli brazylijskim kowbojem z Nordeste. Zajmował się stadami bydła, prowadził je przez caatingę – suche, nieurodzajne tereny, a także podobno przejawiał zainteresowanie artystycznymi przedmiotami, wyrabianymi ze skóry.

W wieku ok. 17 lat Virgulino i jego bracia wdali się w konflikt z sąsiadem, któremu rzekomo mieli ukraść bydło. Wzajemne pretensje obu rodzin zaostrzały się, w końcu bracia Ferreira napadli na sąsiada i wybili jego stado. Wtedy w kłótnię wmieszała się policja i tak się nieszczęśliwie stało, że podczas strzelaniny zginął ojciec Virgulino. Ten poprzysiągł zemstę, zbiegł do kryjówki i od tego momentu zaczęła się jego głośna kariera szefa opryszków.

Robin Hood interioru

W latach 1918-38 Lampião wraz z bandą od 30 do nawet 100 podobnych do niego zbirów (początkowo głównie kuzynów) grasowali w okolicy, napadali na miasta i fazendy. Zgodnie z legendą, część zrabowanego złota przekazywał biednym. Stąd porównywano go z Robin Hoodem.

Jednak według przekazów, Lampião i jego banda uciekali się do bardzo brutalnych metod i nie mieli nic z uroczych łobuziaków. Przy okazji swoich grabieży mordowali, gwałcili i torturowali swoje ofiary. Herszt był przy tym niezłym strategiem, dlatego zawsze udawało im się wychodzić zwycięsko z potyczek z policją. Atakowali z zaskoczenia, po czym kryli się w zaroślach nawet przez wiele dni.

Władze stanu Bahia wynaczyły nagrodę za głowę Lampião w wysokości 50 tys. reali, co w tamtych czasach (1930 r.) wystarczyło na zakup 6 luksusowych samochodów. Jednak dopiero osiem lat później udało się skutecznie osaczyć rabusia. Zginął w obławie policyjnej w stanie Alagoas, w otoczeniu swoich kamratów.

Bonnie i Clyde z Nordeste

Lampião odnalazł miłość w osobie Marii Bonity, członkini swojej bandy. Przed przystąpieniem do szajki, Maria była zamężna, jednak rzuciła męża dla nowego Romeo – Lampião. Para miała córkę, Expeditę. Maria Bonita zginęła razem ze swoim wybrankiem w policyjnej akcji w 1938r.

Obecnie obydwoje są bohaterami licznych utworów literackich, piosenek i filmów. Podróżując przez Nordeste można też spotkać inspirowane tą parą pamiątki, na przykład figurki czy charakterystyczne skórzane kapelusze, a także zatrzymać się na nocleg w pousadzie “Lampião e Maria Bonita” w Natal.

Zdjęcie: Benjamin Abrahão, LINK, rozmiar zmieniony