Indianie z 22 krajów wezmą udział w Olimpiadzie Plemion Tubylczych, rozgrywanej od 23 października w Palmas, stolicy stanu Tocantins. Podobnie jak Igrzyskom w Rio, tej imprezie również towarzyszą protesty.

“Nie czas, aby świętować”

Rodowici mieszkańcy Amazonii są podzieleni na tych, którzy wezmą udział w olimpiadzie oraz na tych, którzy ją zbojkotują. Dwa plemiona, Krahô i Apinajé, odmówiły występu na imprezie, wysyłając noty protestacyjne do rządu i kongresu. Ich zdaniem “to nie jest czas, aby świętować”. Przedstawiciele plemion, które zbojkotowały rozgrywki, przypominają problemy, z jakimi muszą się borykać Indianie: brutalne konflikty z posiadaczami ziemskimi i farmerami, siłowe zajmowanie indiańskiej ziemi przez poszukiwaczy złota i firmy zajmujące się wycinką drzew.

Członkowie plemion Krahô i Apinajé uważają, że pieniądze wydane na organizację indiańskiej olimpiady mogłyby być zainwestowane w projekty, przynoszące Indianon więcej pożytku, na przykład szybsze oznaczanie ziemi przeznaczonej na rezerwaty i pilnowanie porządku na terenach już zagospodarowanych. Ich zdaniem władze wykorzystują wizerunek Indianina, aby przyciągnąć turystów: “Na igrzyskach skorzystają głównie hotele i restauracje w Palmas. My Indianie, którzy jesteśmy głównymi postaciami na tej imprezie, nie dostaniemy nic” – twierdzi jeden z Krahô.

Przedstawiciele komitetu organizacyjnego igrzysk mają inne zdanie w tej sprawie. Szacują, że koszt imprezy to ok. 100 mln reali i poczynione inwestycje posłużą także Indianom. Sekretarz olimpiady nie dziwi się jednak, że to wydarzenie jest wykorzystywane do nagłośnienia problemów, z jakimi borykają się Indianie. Jednak te kwestie są zbyt złożone, według niego, aby mogły być rozwiązane w konwencji medialnego protestu.

Pierwszy raz na szczeblu światowym

Olimpiada Plemion Tubylczych odbywa się w Brazylii od 1996 r. i miała do tej pory 12 edycji na poziomie krajowym. W tym roku po raz pierwszy ma zasięg międzynarodowy. Weźmie w niej udział ok. 5 tys. zawodników z 22 krajów, m.in. z Argentyny, Meksyku, USA, Kongo, Rosji, Mongolii, Etiopii, Pakistanu i Nowej Zelandii. Indianie brazylijscy będą reprezentować 23 plemiona, takie jak Guarani-Kaiowá (Mato Grosso do Sul), Pataxó (Bahia), Waiwai (region Amazonii) i Xerente (Tocantins).

Zawodnicy będą rywalizować w dyscyplinach znanych szerokiej publiczności z tradycyjnych imprez sportowych, na przykład piłka nożna i lekkoatletyka. Odbędą się też zawody w strzelaniu z łuku, przeciąganiu liny, rzucie włócznią i wyścigi indiańskich łodzi.

Źródło: BBC Brasil