Będą wizy dla Brazylijczyków

Dzisiaj Brazylijczycy odwiedzający Unię Europejską, w tym Polskę, na nie dłużej niż 90 dni nie potrzebują wizy. Od 2021 roku ma się to zmienić. Wszyscy będą musieli zarejestrować się i zapłacić.

Jak działa Etias

5 lipca Parlament Europejski zatwierdził nowy system rejestracji turystów, planujących odwiedzić Unię Europejską. System nazywa się Etias (European Travel Information and Authorisation System) i będzie obowiązywał od 2021 roku. Zmiany w przepisach dotkną nie tylko Brazylijczyków, ale również obywateli ponad 60 krajów, którzy w tym momencie nie potrzebują wizy wjazdowej na teren Unii Europejskiej.

Jeśli Brazylijczyk będzie chciał odwiedzić Polskę (lub jakikolwiek inny kraj ze strefy Schengen) w 2021 roku, będzie musiał najpierw wypełnić wniosek przez internet i zapłacić 7 EUR. Niepełnoletni do 18 roku życia oraz seniorzy po 70-tce mają być zwolnieni z tej opłaty. Do wniosku trzeba będzie dołączyć zdjęcie w formie cyfrowej. Podobno uzupełnienie formularza zajmie nie dłużej niż 10 minut. Jeśli wszystko się uda, podróżny dostanie wizę na 3 lata, w trakcie których będzie mógł wielokrotnie przekraczać granicę Unii.

Dlaczego wprowadzono nowe prawo

Przymiarki robione były już wcześniej, ale kryzys migracyjny i zamachy terrorystyczne w Europie przyspieszyły prace nad projektem. Na stronie Komisji Europejskiej czytamy, że celem wprowadzenia systemu Etias jest wsparcie walki z przestępczością i terroryzmem, usprawnienie zarządzania granicami i zmniejszenie nieregulowanego przepływu migrantów.

Wiza z systemu Etias będzie obowiązkowa nawet przy tranzycie przez teren Unii. Nic się natomiast nie zmieni dla tych, którzy mają poza brazylijskim, także obywatelstwo któregoś z krajów europejskich oraz dla posiadaczy kart stałego pobytu – ich Etias nie obowiązuje. Nie zmieni się również sytuacja obywateli tych krajów, którzy obecnie muszą mieć wizę – w dalszym ciągu będą musieli ją posiadać. Nurtuje mnie natomiast jedno pytanie: czy Brazylijczycy, znani ze swojej polityki wzajemności, wprowadzą od 2021 roku wizy dla Europejczyków? Zobaczymy.

Źródło: Europa.euUlotka Etias 

2 komentarze

  • Uważam, że wizy nakładają na niewłaściwy kraj. Obowiązek wizowy powinien dotyczyć w pierwszej kolejności państw arabskich i tych, które nakładają go na któregoś z członków UE (jak na przykład USA na Polskę). Podejrzewam, że mocno zmniejszy to chęć Brazylijczyków do odwiedzania Europy.

  • Trochę nie rozumiem tego tekstu, i jest to dla mnie sprzeczne z informacją na temat wiz (ruch bezwizowy) dla brazyliczyków, każdy Brazylijczyk żeby wyjechać do Polski musi ubiegać się o wizę typu C – 90 dni

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *