W sobotę bateria szkoły Estácio de Sá wystąpi podczas mszy w kościele w Rio de Janeiro. Tegorocznym motywem szkoły jest postać św. Jerzego, patrona tej parafii.

Św. Jerzy pomoże na Sambodromie?

Jak zwykle, 23 dnia miesiąca w kościele pod wezwaniem św. Jerzego w centrum Rio zostanie odprawiona msza ku czci patrona. Jednak uroczystość w najbliższą sobotę będzie niezwykła, ponieważ weźmie w niej udział bateria ze szkoły samby Estácio de Sá. Po mszy, przy dźwiękach bębnów, wierni przejdą z kościoła do siedziby szkoły. To będzie roztańczony i wesoły pochód, a na jego czele będzie niesiona figura św. Jerzego.

Szkoła Estácio de Sá, która w 2015 roku wygrała Serię A, w tym roku wystąpi w najlepszej Grupie Specjalnej (Grupo Especial). Motywem przewodnim ich występu będzie postać św. Jerzego: „Chwała św. Jerzemu, wojownikowi wiary!”. I właśnie ten motyw samba de enredo spowodował zacieśnienie przyjaźni z rioską parafią.

Pierwsze spotkanie szkoły Estácio de Sá i kościoła św. Jerzego miało miejsce już 23 grudnia. Sztandar szkoły został wówczas umieszczony na honorowym miejscu ołtarza, tuż obok sztandaru z wizerunkiem św. Jerzego. „Sztandar ma ogromne znaczenie dla każdej szkoły. Poprzez ustawienie go  u boku św. Jerzego, chcieliśmy w szczególny sposób go pobłogosławić, zanim zostanie wyniesiony na Sambodrom” – powiedział wówczas proboszcz parafii.

Samba topi lody na linii karnawał – kościół

Nie zawsze jednak stosunek Kościoła do zabawy karnawałowej był tak przyjazny. W 1989 r. hierarchowie zabronili szkole Beija-Flor używać postaci Chrystusa Zbawiciela w sambie pt. ”Szczury i sępy uwalniają moje fantazje”. Szkoła w proteście użyła czarnych worków na śmieci oraz wystawiła transparent z napisem: „Pomimo zakazu, patrzcie na nas!”.

W 2000 r. Unidos da Tijuca wskutek sprzeciwu Kościoła nie mogła wykorzystać podobizny Matki Boskiej Dobrej Nadziei. Na szczęście zdołali włączyć do swojego pokazu krzyż, bo ich opowieść miała dotyczyć 500-lecia odkrycia Brazylii, a jak wiadomo, krzyż, zakonnicy i elementy religijne były znaczącymi składnikami tego wydarzenia. Od tamtego czasu historia zatoczyła koło, ponieważ jednym z twórców rocznicowej samby był Chico Spinoza, który dzisiaj może występować ze swoim motywem św. Jerzego już z pełnym błogosławieństwem Kościoła.

Źródło: Noticias Terra