Zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) rozprzestrzenianie się koronawirusa w Brazylii weszło w fazę stabilizacji lub nawet spadku. To pierwsza optymistyczna wiadomość od wielu miesięcy.

WHO: Wirus zwalnia

Brazylia jest drugim na świecie krajem (po USA) pod względem liczby zakażeń i śmierci na COVID-19. Do tej pory odnotowano ponad 115 tys. zmarłych i 3.6 mln zakażonych. W Stanach Zjednoczonych te liczby to odpowiednio: 177 tys. i 5.7 mln. W ciągu ostatniej doby w Brazylii przybyło 17 tys. nowych chorych, a zmarło 585 osób.

Pomimo tych wysokich liczb, zdaniem WHO trend jest spadkowy, widać oznaki poprawy. Mike Ryan, ekspert WHO powierdział na konferencji prasowej w Genewie, że liczba nowych zakażeń pozostaje na mniej więcej tym samym poziomie, a oddziały intensywnej terapii przeżywają mniejsze oblężenie w związku z koronawirusem. 

Rzeczywiście, gdy spojrzymy na statystyki, sytuacja z końca sierpnia wygląda dużo lepiej niż miesiąc wcześniej, gdy notowano ilość nowych zakażeń na poziomie 50-70 tys. dziennie. Ostatnie 17 tys. wydaje się w porównaniu z tym niewiele. Podobnie liczba zmarłych na COVID-19 w najgorszych dniach lipca była trzykrotnie wyższa niż dziś. Jednak, jak przypomina WHO, nie można tracić czujności, bo wciąż są regiony w Brazylii, gdzie liczba zachorowań rośnie.

Dane o wirusie w Brazylii

Bieżącą sytuację można śledzić na przykład na stronie Worldometers lub na oficjalnym portalu brazylijskiego Ministerstwa Zdrowia. Istnieje strona na Wikipedii, poświęcona rozwojowi epidemii w Brazylii – po polsku, ale wersja angielska zawiera więcej szczegółowych informacji. 

Brazylia trafiła na listę krajów, z których loty do Polski są zabronione – nie zmienia to zbytnio sytuacji podróżnych, bo lotów bezpośrednich i tak od wielu lat nie było. Jeśli ktoś podróżuje z Brazylii z międzylądowaniem w kraju, którego ograniczenie nie dotyczy, nie powinien mieć problemów – przynajmniej tak można zinterpretować istniejące przepisy. 

Źródło: Reuters 

Zdjęcie: Mural na szpitalu Hospital das Clínicas da Universidade de São Paulo – w hołdzie dla pracowników służby zdrowia, leczących zakażonych koronawirusem.