São Paulo znalazło się na 9. miejscu światowego rankingu na najpiękniejszą panoramę miejską, opublikowanego właśnie przez niemiecką agencję Emporis.

São Paulo przed Londynem

Emporis to globalny dostawca informacji o budynkach. Co roku publikuje ranking miast o najbardziej imponującej panoramie wieżowców. Twórcy rankingu biorą pod uwagę efekt wizualny sylwetek drapaczy chmur oraz opierają się na statystykach, dotyczących ilości wieżowców w danym mieście, ich wysokości, ilości pięter itd. Punkty uzyskane w każdej kategorii są sumowane i w ten sposób tworzona jest lista.

São Paulo zajeło 9. miejsce na liście, która obejmuje 100 miast z całego świata. Wyprzedziło m.in. takie miasta, jak Tokio (11 miejsce), Miami (29) czy Londyn (44). Brazylijska metropolia uzyskała prawie 18,5 tys. punktów. Zwycięzca rankingu (Hong Kong) zdobył ich ponad 133 tys. Na liście zabrakło miast z Polski.

Inne brazylijskie miasta

Na liście znalazły się też inne brazylijskie miasta: Rio de Janeiro (25 miejsce), Recife (30), Kurytyba (52), Fortaleza (73), Balneário Camboriú (75), Goiánia (80) i Salvador (84).

Zaskoczeniem może być umieszczenie na liście niewielkiego miasteczka w stanie Santa Catarina, Balneário Camboriú. Ta miejscowość swoją pozycję w rankingu zawdzięcza m.in. temu, że znajduje się tu najwyższy budynek w Brazylii. Luksusowy apartamentowiec Millenium Palace ma ponad 177 m wysokości i 52 piętra. Przewyższa o 7 metrów budynek Mirante do Vale w São Paulo, który dzierżył palmę pierwszeństwa wśród brazylijskich drapaczy chmur przez 48 lat, do 2014 r.

Nie tylko piękne, ale i drogie

Emporis sporządził też ranking najwyżej wycenianych wieżowców na świecie. W Ameryce Południowej dwa pierwsze miejsca są zajmowane przez brazylijskie budynki: Ventura Corporate Towers w Rio jest wart 220 mln dolarów, a Sede do BankBoston w São Paulo kosztuje 150 mln dolarów.

Najdroższym budynkiem na świecie jest One World Trade Center w Nowym Jorku, wyceniony na prawie 4 miliardy dolarów. Co ciekawe, drugie miejsce zajmuje Pałac Parlamentu w Bukareszcie w Rumunii, wart 3 miliardy dolarów. Wartość najdroższego polskiego wieżowca, Sky Tower 1 we Wrocławiu, jest szacowana na 400 mln dolarów.

Źródło: Emporis