Od dwóch tygodni ogień pochłania kolejne fragmenty Parku Narodowego Chapada dos Veadeiros w centralnej Brazylii. Prawdopodobnie pożar został spowodowany przez człowieka.

Punkty z widokiem na zgliszcza

Spłonęło już 27% terenu parku narodowego, co odpowiada obszarowi 65 tys. hektarów, czyli ponad połowie powierzchni Rio de Janeiro. W płomieniach zginęły rośliny i zwierzęta, niektóre występujące tylko tutaj. Krajobrazy zwykle chętnie fotografowane przez turystów, takie jak urokliwy punkt widokowy Jardim de Maytréia, są dzisiaj dymiącymi zgliszczami. Ogień wybuchł również w pobliżu innej atrakcji turystycznej, jaką jest Vale da Lua (Księżycowa Dolina), miejsce przypominające powierzchnię innej planety. Kamienie i głazy występujące w tym miejscu są osmalone, a okoliczne zarośla obróciły się w popiół.

Dyrektor parku szacuje, że przywrócenie stanu sprzed pożaru zajmie co najmniej 10 lat. Śledztwo prowadzone przez policję wskazuje na to, że park narodowy stał się ofiarą celowych podpaleń. Ogień może wprawdzie wybuchnąć po uderzeniu pioruna, ale obecnie w regionie panuje pora sucha i od długiego czasu nie zarejestrowano żadnych burz z piorunami. Pierwszym miejscem podpalenia był prawdopodobnie odcinek pomiędzy dwoma największymi miasteczkami w okolicach parku: Alto Paraíso i São Jorge. Tam właśnie znajduje się punkt widokowy Jardim de Maytréia.

Nieodkryty skarb na turystycznej mapie

Park Narodowy Chapada dos Veadeiros leży w stanie Goiás w środkowej Brazylii, zaledwie 240 km od stolicy kraju, Brasílii. Słynie z pięknych krajobrazów, malowniczych wodospadów, ścieżek i punktów widokowych. Jest położony na płaskowyżu porośniętym przez niską roślinność typu cerrado, a wiek tutejszych formacji skalnych szacuje się na ok. 1,8 mld lat. Parkiem narodowym został w 1961 roku. W czerwcu 2017 roku powierzchnię parku zwiększono z 65 do 240 tys. hektarów. 

Miasteczko Alto Paraíso emanuje podobno wyjątkową energią i przyciąga miłośników ezoteryki i mistycyzmu. Jest położone na tej samej szerokości geograficznej co peruwiańskie miasto Inków Machu Picchu, a występujące w okolicy złoża kwarcytu mają dodatkowo dostarczać dobrej energii. Alto Paraíso oraz cała Chapada dos Veaderos należą do miejsc jeszcze niezadeptanych przez turystów, na szlakach nie ma tłumów, można podziwiać przyrodę w ciszy i spokoju. Oby straty po pożarze nie były zbyt dotkliwe i udało się je odbudować jak najszybciej.

Źródło: O Globo

Na zdjęciu: Jardim de Maytréia