Od dwóch tygodni na amerykańskich listach bestsellerów figuruje książka brazylijskiego autora PJ Perreiry, nawiązująca do afrykańskich legend i bóstw orixás.

Brazylijskie fantasy

Książka “Bogowie Dwóch Światów – Książka o Śmierci” (Deuses de Dois Mundos – O Livro da Morte) to ostatnia część trylogii autorstwa PJ Perreiry, Brazylijczyka z Rio de Janeiro, który od dziesięciu lat mieszka w Stanach Zjednoczonych. Cała seria sprzedała się do tej pory w ponad 50 tys. egzemplarzy. Jej tematem jest afrykańska mitologia, z której wywodzą się afrobrazylijskie wierzenia: candomblé i umbanda.

W książce, PJ Perreira opowiada równolegle dwie historie: jedna toczy się w przeszłości w Afryce, a druga we współczesnej Brazylii. Afrykański czarownik Orunmilá na próżno szuka odpowiedzi na swoje pytania w grze w muszle (jogo de búzios), a w São Paulo dziennikarz zanurza się w świecie bóstw orixás, próbując zrozumieć dawne rytuały.

Sukces książki Perreiry wpisuje się w ogólnoświatowe zainteresowanie literaturą fantasy. W Brazylii bardzo popularne są książki o Harrym Potterze oraz “Saga Lodu i Ognia” George’a R.R. Martina, na podstawie której nakręcono serial “Gra o tron”. PJ przyznaje, że ten boom niewątpliwie przyczynił się do sukcesu jego książek.

Długa droga do wiary

Urodzony i wychowany w Rio de Janeiro, PJ Perreira początkowo czuł odrazę do afrykańskich rytuałów, które oglądał na plażach rodzinnego miasta. “Uważałem je za coś okropnego, diabelskiego. Razem z kolegami nie chodziliśmy na plażę 1 stycznia, bo wtedy odbywała się tam macumba” – wspomina. Zmianę poglądów PJ zawdzięcza przeprowadzce do São Paulo i znajomości z potomkiem kapłanek candomblé z Bahia, Zeno Milletem. “Bardzo podziwiałem Zeno. Zacząłem myśleć, że skoro tak dobry człowiek jak on, jest związany z candomblé, to nie może to być nic złego”.

Aby rozstrzygnąć swoje wątpliwości, PJ zaczął zgłębiać temat religii afrobrazylijskich. Uświadomił sobie, że chociaż zna mitologię grecką i rzymską, to niewiele wie na temat mitologii afrykańskiej, która przecież ma ogromny wpływ na kulturę brazylijską. Z pomocą swojego przyjaciela Zeno, a także po lekturze biografii Reginaldo Prandiego, socjologa i eksperta w temacie orixás, PJ zafascynował się candomblé do tego stopnia, że postanowił napisać książkę z elementami tych wierzeń.

Źródło: Veja