Katastrofa czy zamach?

“Bez niego nie byłoby operacji Lava Jato” – napisał sędzia Sérgio Moro na wieść o śmierci Teoriego Zavasckiego. Po Brazylii krążą już teorie spiskowe na temat katastrofy lotniczej, w której zginął Teori.

Pechowe wybrzeże

W czwartkowe popołudnie z São Paulo wystartował samolot Hawker Beechcraft C90GT z czterema osobami na pokładzie. Jedną z nich był sędzia Sądu Najwyższego (STF) 68-letni Teori Zavascki. Po ok. 80 minutach lotu samolot spadł do zatoki w pobliżu zabytkowego miasteczka Paraty, u wybrzeży stanu Rio de Janeiro. Te okolice są pechowe dla polityków – w 2014 roku zginął tu w wypadku samolotowym kandydat na prezydenta Eduardo Campos. Wówczas jako przyczynę podano błąd pilota. Czwartkowa katastrofa miała miejsce w ulewnym deszczu, ale jeszcze nie wiadomo, czy to spowodowało wypadek.

Poza Zavasckim na pokładzie samolotu był właściciel sieci hoteli Emiliano, do którego należał samolot, był także pilot oraz kobieta, której tożsamości policja nie ujawnia. Według świadków, kobieta była jedyną osobą, która przeżyła zderzenie z wodą, ale nie zdołano jej wyciągnąć, zanim samolot zatonął.

Teorie spiskowe

Nie minęła doba od zdarzenia, a już pojawiają się pierwsze opinie, że Teori Zavascki mógł paść ofiarą zamachu. Był jedną z głównych postaci w wielowątkowym śledztwie Lava Jato, które wykazało korupcję na wysokich szczeblach. W ostatnich tygodniach zajmował się zeznaniami przedstawicieli firmy Odebrecht, która jest uwikłana w skandal korupcyjny, a jej właściciel Marcelo Odebrecht siedzi w więzieniu. W zeznaniach pojawia się nazwisko prezydenta Michela Temera, ale nie toczy się przeciwko niemu żadne postępowanie (na razie).

Francisco Zavascki, syn sędziego, już w maju ubiegłego roku pisał na Facebooku, że udział jego ojca w Lava Jato może źle się skończyć: “To oczywiste, że są naciski z różnych stron, aby zamknąć to śledztwo. Kto myśli, że przestępcy zechcą oddać się dobrowolnie w ręce sprawiedliwości, ten jest naiwny. Myślę, że prawo i instytucje zwyciężą. Jednak ostrzegam: jeśli coś stanie się komukolwiek z mojej rodziny, to będziecie wiedzieli dlaczego”. Dzisiaj ten post jest udostępniany przez wiele osób, a Francisco komentuje: „Byłoby fatalnie, gdyby okazało się, że sędzia Sądu Najwyższego został zamordowany„. 

Temer musi teraz wyznaczyć następcę zmarłego sędziego, a następnie kandydata będzie musiał zatwierdzić Senat. Panuje opinia, że śmierć Zavasckiego może spowolnić operację Lava Jato, ale na pewno jej nie zahamuje.

Źródło: Reuters

Zdjęcie: Gazeta do Povo

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *