Część ludów rdzennych Amazonii nie chce się szczepić. Obecni w wioskach ewangeliccy pastorzy podburzają plemiona przeciwko szczepieniom. Dodatkowo, szerzą się fake newsy, a dostęp do rzetelnej informacji jest ograniczony.

Łuk i strzały na powitanie

Lekarze docierający ze szczepionkami na COVID-19 do odległych amazońskich wiosek nie zawsze są witani z otwartymi ramionami. Zdarza się, że na dzień dobry lecą w ich kierunku strzały. Takie chłodne przyjęcie czekało medyków w rezerwacie São Francisco w stanie Amazonas. „To nie zdarza się we wszystkich wioskach, a jedynie tam, gdzie działają ewangeliccy pastorzy. Wygadują niestworzone rzeczy – na przykład straszą ludzi, że po przyjęciu szczepionki zmienią się w aligatory” – mówi wódz plemienia Apurinã.

Informacje o tym, że religijni fundamentaliści zniechęcają ludzi do szczepień, potwierdza również organizacja ludów rdzennych APIB oraz Brazylijski Związek Antropologów. W odległych zakątkach Amazonii dostęp do wiarygodnych informacji jest utrudniony, stąd wszelkiej maści religijni (i nie tylko) ekstremiści mają ułatwione zadanie. A ludy rdzenne są szczególnie narażone na zachorowanie, nie mogąc często liczyć na szybką i skuteczną pomoc lekarską.

Wersja wielkomiejska i wersja leśna

Wielu pastorów z dużych miast odcina się od wyczynów swoich kolegów z prowincji. Tłumaczą, że szczepionka jest w ich religii zalecana, ale ten przekaz mógł nie dotrzeć do leśnych ostępów Amazonii. „Niestety niektórym pastorom brakuje mądrości i szerzą fałszywe informacje wśród naszych rdzennych braci” – usprawiedliwia pastor ze Zboru Bożego w Manaus.

Wersję o przemianie w aligatora już kilka miesięcy temu mogliśmy usłyszeć z ust prezydenta Jaira Bolsonaro, który jest jawnym antyszczepionkowcem. Sam nie zamierza się szczepić. Liderzy ludów rdzennych uważają, że opinie wygłaszane przez prezydenta (również ewangelika) tylko rozzuchwalają niedouczonych pastorów, narażających zdrowie amazońskich plemion.

Fake newsy i teorie spiskowe to kolejny temat, wpływający na obniżenie skuteczności akcji szczepień. Gdy w lutym zmarł na zawał serca wódz plemienia Nôke Kôi, natychmiast w mediach społecznościowych rozeszła się plotka, że stało się tak w wyniku szczepienia, które przyjął miesiąc wcześniej. Nie potwierdzają tego lekarze.

Szczepienia ludów rdzennych

Przedstawiciele ludów rdzennych zostali włączeni do grupy priorytetowej narodowego programu szczepień. Jako pierwsi mają być zaszczepieni mieszkańcy wiosek i rezerwatów (ok. 410 tys.), natomiast osoby mieszkające w miastach w następnej kolejności. Plemiona izolowane, bez żadnego kontaktu z cywilizacją, nie będą szczepione.

Do tej pory na COVID-19 zachorowało ok. 48 tys. członków ok. 150 plemion. Zmarło prawie tysiąc osób. Te dane prawdopodobnie są zaniżone, bo obejmują jedynie statystyki z rezerwatów. W sumie w Brazylii jest od 800 tys. do 1 mln ludności rdzennej. Stanowi to poniżej 1% wszystkich Brazylijczyków.

Źródło: Reuters

Zdjęcie: Pixabay