W piątek rano Policja Wojskowa (Policja Militar) i Prokurator Generalny przeprowadzili akcję “Black Evil” przeciwko skorumpowanym policjantom z jednostki specjalnej BOPE.

Łapówki i handel bronią

Dwudziestu policjantów BOPE jest oskarżonych o to, że w okresie pomiędzy sierpniem a grudniem tego roku przyjmowali łapówki od handlarzy narkotyków w zamian za informacje o planowanych akcjach BOPE. Łapówki wynosiły od 2 do 10 tys. reali. Ponadto, funkcjonariusze negocjowali z bandytami sprzedaż broni skonfiskowanej w innych operacjach. Do tej pory zatrzymano czterech policjantów, pozostali wkrótce trafią za kratki na mocy nakazów aresztowania.

W domu jednego z policjantów (wymienionego z imienia i nazwiska w gazetach) znaleziono kwotę 7 tys. reali, pochodzącą prawdopodobnie z łapówek. Sam policjant zdołał sie ukryć przed wymiarem sprawiedliwości, najpewniej przebywa za granicą. Jednak policja przekonuje, że jest w kontakcie z funkcjonariuszem, który twierdzi, że ma zamiar oddać się w ręce sprawiedliwości.

Operacja „Black Evil” trwała pięć miesięcy. “Dzisiaj zbliżamy się do jej końca, ale trudno mówić o zadowoleniu. BOPE to elitarna jednostka Policji Wojskowej, a ci ludzie splamili jej imię” – podsumował komendant BOPE.

Tropa de Elite (Elitarni)

BOPE (skrót od Batalhão de Operações Policiais Especiais – Batalion Policyjnych Operacji Specjalnych) powstał w 1978 r. i liczy 400 funkcjonariuszy. Jego zadaniem jest wspieranie policji podczas zabezpieczania ważnych imprez i aresztowaniach wysokiego ryzyka, uwalnianie zakładników, ale przede wszystkim walka z przemytnikami narkotyków, głównie na terenie faveli. Symbolem BOPE jest czaszka przebita nożem, na tle skrzyżowanych pistoletów.

Przez lata istnienia tej jednostki, wzbudzała ona wiele kontrowersji ze względu na sposób działania – użycie brutalnej siły, akcje nie do końca zgodne z prawem, jest oskarżana o stosowanie tortur, a nawet zabójstwa. Zdarza się, że w wyniku operacji BOPE w favelach, śmierć ponoszą cywile.

W 2006 r. ukazała się książka “Tropa de Elite”, na której podstawie nakręcono głośny film (angielski tytuł: Death Squad, polski: Elitarni) z Wagnerem Mourą w głównej roli kapitana Nascimento. Autorami książki są ex-oficerowie BOPE oraz socjolog. Film ma dwie części, obydwie obsypane nagrodami. Pierwsza część zdobyła Złotego Niedźwiedzia w Berlinie w 2008 r., a druga utrzymuje się na czołowych miejscach w Brazylii pod względem zysków oraz liczby sprzedanych biletów.

Źródło: O Globo