W drugą niedzielę października w Belém, stolicy stanu Pará na północy Brazylii, już od ponad 200 lat odbywa się “religijny karnawał” ku czci Królowej Amazonii.

Święta, sznur i wół

Religijne uroczystości trwają 15 dni, a ich kulminacyjnym punktem jest msza, która w tym roku została odprawiona w niedzielę 11 października (wczoraj) w bazylice w Belém. Po nabożeństwie ulicami miasta przeszła procesja, w której wzięło udział prawie 3 mln osób. Patronką całego wydarzenia jest Matka Boska z Nazaretu (Nazaré), nazywana też “Królową Amazonii”. Jej figura zajmuje centralne miejsce podczas mszy, a następnie jest niesiona na czele procesji.

Pochodowi przez miasto towarzyszą też samochody, w których wierni mogą składać różne przedmioty, przeważnie są to żagle i obiekty z wosku, symbolizujące przyrzeczenia oraz zobowiązania (“círio” pochodzi od łacińskiego “cereus”, co oznacza duży żagiel). Innym charakterystycznym obiektem jest długi na 400 m i ważący 600 kg sznur, Corda do Círio, niesiony przez 7 tys. osób. Corda bierze udział w uroczystościach od 1855 r., kiedy to gwałtowne opady deszczu spowodowały zalanie słynnego w Belém targu Ver-o-Peso. Wówczas figurkę Matki Boskiej ciągnął wóz, do którego zaprzężono wołu. Ponieważ zwierzę nie mogło wyciągnąć wozu, posłużono się sznurem, za pomocą którego udało się wydobyć pojazd.

Uciekająca Matka Boska

Tradycja tego święta sięga XVII wieku, gdy kult Matki Boskiej z Nazaretu został zapoczątkowany w stanie Pará przez jezuitów. Wcześniej od wielu wieków oddawano jej cześć w Portugalii. W 1700 r. – jak głosi legenda – Plácido, potomek Portugalczyka i Indianki, wybrał się na polowanie, podczas którego znalazł figurkę Matki Boskiej i przyniósł ją do domu. Jednak następnego dnia figurka zniknęła i wróciła na swoje pierwotne miejsce w lesie. Sytuacja powtórzyła się kilka razy, a wówczas Plácido wybudował w tym miejscu skromną kaplicę. Dzisiaj stoi tu okazała bazylika, wzniesiona z datków wiernych w 1941 r.

Watykan uznał brazylijski kult świętej z Nazaretu prawie 100 lat później, bo dopiero w 1792 r. Pierwsza procesja odbyła się 8 września 1793 r. i ten rytuał trwa nieprzerwanie do dziś, przez 223 lata. Początkowo uroczystości odbywały się wieczorem, ale ulewne równikowe deszcze zakłócające pochód skłoniły organizatorów do zmiany pory na poranną. Dzisiaj msza jest odprawiana o 5 rano. W 2013 r. uroczystości Círio de Nazaré zostały wpisane na listę dziedzictwa UNESCO.

Źródło: Oficjalna strona Círio de Nazaré