Tanecznym krokiem samby doszliśmy do połowy Brazylijskiego Festiwalu – Bom Dia Brasil. Amazonia odkryła przed gośćmi festiwalu kilka swoich sekretów. Wydarzenie potrwa do niedzieli.

Brazylia bez banału

Z czym kojarzy się Brazylia? Z piłką, sambą i plażą – oto najczęściej udzielane odpowiedzi. Festiwal Bom Dia Brasil od wielu lat udowadnia, że Brazylia to coś znacznie więcej. “Festiwal bardzo zasłużył się w popularyzacji wiedzy o Brazylii w formie łatwej, ale nie promującej stereotypy i banał” – powiedział na otwarciu Dyrektor Festiwalu Paweł Kucharczuk. – “Dla nas Brazylia stała sie synonimem dobrej pogody – i to nie tylko tej na zewnątrz”.

Dobra pogoda i dobre nastroje opanowały w środę Fort Sokolnickiego na Żoliborzu, gdzie miało miejsce uroczyste otwarcie tegorocznego festiwalu z udziałem Ambasadora Brazylii p. Alfredo Leoni oraz wielu innych znakomitych gości. Występ brazylijskiego zespołu Samba Soul przeniósł wszystkich obecnych prosto do słonecznej Brazylii, a żywiołowe rytmy przebojów w wykonaniu Luciano Sant’Ana, André Mafra i Alexa Baxtera porwały do tańca nawet najbardziej opornych i nieśmiałych (wywiad z André tutaj).

Aby nie opaść z sił po wszystkich atrakcjach, organizatorzy zapewnili brazylijskie wino i przekąski. Goście mogli skosztować typowych przysmaków kuchni brazylijskiej, takich jak salgados, pão de queijo i brigadeiros.

Czy Amazonia gryzie

Czwartkowy panel dyskusyjny w Domu Kultury Śródmieście przyciągnął miłośników amazońskiej selvy oraz podróżniczki Beaty Pawlikowskiej, która zna ten region jak własną kieszeń. Pytania uczestników dyskusji w dużej mierze dotyczyły amazońskiej fauny, a w szczególności owadów. Jak ludzie, pająki i inne owady w rozmiarze XXL mogą żyć obok siebie? Czy to nie jest przerażające? Podróżniczka zapewniła, że strach ma wielkie oczy, ale tylko z naszej europejskiej perspektywy. Gdy znajdziemy się w Amazonii, będziemy ją postrzegać i odczuwać zupełnie inaczej.

Amazońską perpektywę przybliżyli też inni paneliści: przedstawiciele ambasady Brazylii oraz polskich i brazylijskich uczelni. Mocnym punktem na zakończenie progamu była projekcja filmu “Amazonia Eterna” (Wieczna Amazonia), który przedstawiał realne wyzwania, jakie stoją przed selvą i jej mieszkańcami.

W przerwie panelu była okazja skosztować brazylijskiej kawy, a także kupić książki Beaty Pawlikowskiej. Liczni szczęśliwcy wyszli ze spotkania z książką i autografem autorki.

Amazonia na ekranie

“Amazonia Eterna” to pierwszy z filmów, emitowanych podczas tegorocznego festiwalu. Już w piątek, podczas filmowego klubu dyskusyjnego w Domu Kultury Ochota, licznie zgromadzona publiczność z zapartym tchem śledziła losy misjonarzy w Amazonii. Film “Zabawa w Boga” to nie jest obraz łatwy i przyjemny, ale na długo pozostaje w pamięci i stawia pytania o sens i skutki ingerowania w życie społeczności indiańskich. Czy będą szczęśliwsi, jeśli na siłę wprowadzimy ich do tzw. cywilizacji? Po obejrzeniu filmu można zaryzykować stwierdzenie, że obecność białego człowieka w zamkniętych grupach autochtonów wprowadza tylko niepotrzebny zamęt i chaos.

Co jeszcze w programie

Sobota i niedziela to imprezy klubowe i na wolnym powietrzu. W sobotę brazylijska Festa w klubie Trzy Kolory, a w niedzielę Miasteczko Brazylijskie w Forcie Sokolnickiego. Kto nie zdążył na otwarcie lub był zbyt nieśmiały, aby spróbować swoich sił w sambie, dzisiaj i jutro może to nadrobić. Na imprezie zagra zespół The Shy Birds, a w niedzielę w forcie znowu zobaczymy, a co najważniejsze usłyszymy Samba Soul. Poza tym, zaplanowano liczne atrakcje dla dzieci, warsztaty, konkursy i zabawy. Oraz prezentację wystawców z Brazylii i Ameryki Łacińskiej.

Nie przegapcie tego wydarzenia, następne dopiero za rok!

Fot. Macunaima i Caipiroska.pl