Będą wizy dla Brazylijczyków

Dzisiaj Brazylijczycy odwiedzający Unię Europejską, w tym Polskę, na nie dłużej niż 90 dni nie potrzebują wizy. Od 2021 roku ma się to zmienić. Wszyscy będą musieli zarejestrować się i zapłacić.

Jak działa Etias

5 lipca Parlament Europejski zatwierdził nowy system rejestracji turystów, planujących odwiedzić Unię Europejską. System nazywa się Etias (European Travel Information and Authorisation System) i będzie obowiązywał od 2021 roku. Zmiany w przepisach dotkną nie tylko Brazylijczyków, ale również obywateli ponad 60 krajów, którzy w tym momencie nie potrzebują wizy wjazdowej na teren Unii Europejskiej.

Jeśli Brazylijczyk będzie chciał odwiedzić Polskę (lub jakikolwiek inny kraj ze strefy Schengen) w 2021 roku, będzie musiał najpierw wypełnić wniosek przez internet i zapłacić 7 EUR. Niepełnoletni do 18 roku życia oraz seniorzy po 70-tce mają być zwolnieni z tej opłaty. Do wniosku trzeba będzie dołączyć zdjęcie w formie cyfrowej. Podobno uzupełnienie formularza zajmie nie dłużej niż 10 minut. Jeśli wszystko się uda, podróżny dostanie wizę na 3 lata, w trakcie których będzie mógł wielokrotnie przekraczać granicę Unii.

Dlaczego wprowadzono nowe prawo

Przymiarki robione były już wcześniej, ale kryzys migracyjny i zamachy terrorystyczne w Europie przyspieszyły prace nad projektem. Na stronie Komisji Europejskiej czytamy, że celem wprowadzenia systemu Etias jest wsparcie walki z przestępczością i terroryzmem, usprawnienie zarządzania granicami i zmniejszenie nieregulowanego przepływu migrantów.

Wiza z systemu Etias będzie obowiązkowa nawet przy tranzycie przez teren Unii. Nic się natomiast nie zmieni dla tych, którzy mają poza brazylijskim, także obywatelstwo któregoś z krajów europejskich oraz dla posiadaczy kart stałego pobytu – ich Etias nie obowiązuje. Nie zmieni się również sytuacja obywateli tych krajów, którzy obecnie muszą mieć wizę – w dalszym ciągu będą musieli ją posiadać. Nurtuje mnie natomiast jedno pytanie: czy Brazylijczycy, znani ze swojej polityki wzajemności, wprowadzą od 2021 roku wizy dla Europejczyków? Zobaczymy.

Źródło: Europa.euUlotka Etias 

1 komentarz

  • Uważam, że wizy nakładają na niewłaściwy kraj. Obowiązek wizowy powinien dotyczyć w pierwszej kolejności państw arabskich i tych, które nakładają go na któregoś z członków UE (jak na przykład USA na Polskę). Podejrzewam, że mocno zmniejszy to chęć Brazylijczyków do odwiedzania Europy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *