Satelita Amazonia 1 został właśnie wystrzelony w kosmos z indyjskiego kosmodromu Sriharikota. Jego zadaniem będzie monitorowanie wylesiania brazylijskiej Amazonii.

Amazonia 1: pierwszy brazylijski satelita

Amazonia 1 jest pierwszym satelitą, w całości zbudowanym w Brazylii. Powstał w Brazylijskim Centrum Badań Kosmicznych (INPE) w São José dos Campos w stanie São Paulo. W grudniu został przetransportowany do Indii, a w niedzielę 28 lutego został wystrzelony z kosmodromu na wyspie Sriharikota w stanie Andhra Pradesz nad Zatoką Bengalską. Razem z Amazonią 1 na orbitę trafiło także kilka innych satelitów, w tym indyjski Sindhu Netra i amerykańskie Nanoconnect-2 i SpaceBee.

Głównym zadaniem satelity Amazonia 1 będzie obserwacja regionu brazylijskiej Amazonii pod kątem wylesiania. Pierwsze zdjęcia mają być wykonywane po 5 dniach od ustabilizowania się satelity na orbicie. Trafią do trzech centrów monitorowania w Brazylii: w Cuiabá (Mato Grosso), w Alcântara (Maranhão) i w Cachoeira Paulista (São Paulo). Satelita ma 4 m długości i waży 640 kg. Będzie się znajdować w odległości 752 km od Ziemi. 

Amazonia 1 i brazylijski program kosmiczny

Budowa Amazonii 1 trwała 8 lat i kosztowała 400 mln reali (270 mln zł). Wraz z jej powstaniem, Brazylia dołączyła do grona 20 krajów, którym udało się w całości zbudować i posłać w kosmos własnego satelitę. Nie było to łatwe osiągnięcie, przede wszystkim z powodu braku funduszy. Od 2019 roku budżet INPE jest stopniowo obcinany, z czego ten na 2021 rok aż o 15%. Władze wykazują umiarkowane zainteresowanie projektem INPE. W czerwcu 2020 roku Ministerstwo Obrony zakupiło osobny system monitorowania Amazonii na potrzeby cywilne i wojskowe, co wywołuje rozgoryczenie w INPE.

Brazylijski program kosmiczny ma swoje początki w 1964 roku, a istotnym kamieniem milowym było utworzenie Brazylijskiej Agencji Kosmicznej w 1994 roku. Najczarniejszym momentem był wypadek w 2003 roku w bazie kosmicznej Alcântara. Podczas przygotowań do wystrzelenia rakiety VLS-1 nastąpiła eksplozja, w wyniku której zginęło 21 osób. W 2011 roku wycieki wikileaks ujawniły, że Stany Zjednoczone próbują udaremnić budowę rakiet kosmicznych w Brazylii. Do dzisiaj również USA nie zezwalają na wykorzystanie bazy w Alcântara do wystrzelenia na orbitę amerykańskich rakiet.

Źrodła: G1 Globo, Science

Zdjęcie: Pixabay