Prefekt São Paulo poinformował, że do walki z dengą zostanie wysłane wojsko. W porównaniu z poprzednim rokiem, w Brazylii odnotowano wzrost zachorowań o 240%.

Żołnierze kontra komary

Prefekt São Paulo Fernando Haddad ogłosił wczoraj, że w zwalczanie dengi  na terenie miasta zostanie zaangażowanych 50 specjalnie przeszkolonych żołnierzy. Ich zadaniem będzie odwiedzenie domów w najbardziej zagrożonych dzielnicach i zlikwidowanie siedlisk komarów, które przenoszą tę groźną chorobę.

W mieście działa już 2,5 tysiąca specjalistów chorób odzwierzęcych, którzy również są przydzieleni do zwalczania ognisk choroby. Połączone siły specjalistów i wojska mają zacząć operację w ciągu 10 dni.

Niepokojące statystyki

Od początku roku do 28 marca, w całym kraju odnotowano ponad 460 tys. zachorowań na dengę, z czego zmarły 132 osoby – podało Ministerstwo Zdrowia. W analogicznym okresie 2014 roku ilość zachorowań wyniosła 135,3 tys., zatem w 2015 r. nastąpił wzrost o 240,1%. Najwięcej przypadków zarażenia dengą wystąpiło w stanach: São Paulo, Goiás i Minas Gerais.

Jak uchronić się przed dengą

Denga to choroba wirusowa, przenoszona przez komary. Jest najczęściej rozpoznawaną chorobą wśród turystów, odwiedzających tropiki. Jej objawy występują 3-14 dni po zarażeniu i są to: gorączka, ból głowy, ogólne osłabienie, bóle mięśni i stawów oraz wysypka. W najcięższych przypadkach, gdy choroba przybiera postać krwotoczną, występują wybroczyny na skórze oraz krwawienia z błon śluzowych.

Nie ma do tej pory szczepionki na dengę i jedynym skutecznym sposobem na uniknięcie zakażenia jest ochrona przed ukłuciami komarów. Przebywając w Brazylii, warto używać środków odstraszających komary, a w nocy spać pod moskitierą. Trzeba jednak pamietać, że nie każde ukłucie komara skutkuje chorobą, więc nie należy wpadać w panikę po odkryciu śladów ukłuć na skórze. Jest duże prawdopodobieństwo, że okażą się one zupełnie niegroźne.

Więcej informacji o dendze można znaleźć na portalu Zdrowie w podróży.

Źródło: O Globo