Brazylijczyk José Maria Marin oraz sześciu innych wysoko postawionych przedstawicieli FIFA (Międzynarodowa Federacja Piłkarska) zostało aresztowanych za korupcję i przebywa obecnie w szwajcarskim więzieniu. Kolejne osoby mogą spodziewać się zatrzymania.

Mistrzostwa za kopertę

Szwajcarska policja zatrzymała sześciu podejrzanych w luksusowym hotelu w Zurychu, na wniosek Stanów Zjednoczonych, gdzie toczy się śledztwo w tej sprawie. Amerykański Departament Sprawiedliwości poinformował, że na celowniku służb znalazło się w sumie 14 osób z FIFA, podejrzewanych o korupcję, defraudowanie i pranie brudnych pieniędzy, a także o udział w zorganizowanej przestępczości.

Korupcja w tej grupie, zdaniem policji, mogła trwać już od 24 lat, a zamieszane w nią osoby mogły przyjąć nawet 150 milionów dolarów łapówek. Dodatkowo, zachodzi podejrzenie, że przyznanie organizacji Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej Rosji i Katarowi także było możliwe dzięki przekupieniu wysokich oficjeli FIFA.

Marin to “skorumpowany złodziej”

Romário, dawna gwiazda reprezentacji Brazylii, obecnie senator, otwarcie nazwał Marina “skorumpowanym złodziejem” i przypomniał, że od dawna wypowiadał się krytycznie na jego temat. Skrytykował też prezydent Dilmę Rousseff za to, że Marin u jej boku przyjmował gości podczas Mistrzostw Świata w Brazylii. “Należy żałować, że to nie nasza policja aresztowała oficjeli z FIFA, ale dobrze, że ktoś w końcu to zrobił. Miejsce złodzieja jest w więzieniu, prawda?” – zapytał retorycznie Romário podczas posiedzenia parlamentarnej Komisji Edukacji, Kultury i Sportu.

Były gwiazdor “canarinhos” i mistrz świata z 1994 r. wyraził nadzieję, że do więzienia trafi też prezydent FIFA, Szwajcar Joseph Blatter, a cała afera oczyści FIFA i CBF (Brazylijski Związek Piłki Nożnej) z nieuczciwych i skorumpowanych działaczy. Natomiast inny senator i były przewodniczący CBF Ricardo Teixeira życzyłby sobie, aby aresztowania w FIFA zakończyły klimat bezkarności także w CBF. Na temat bezkarności Teixeira wie chyba najwięcej, bo sam wywinął się z licznych oskarżeń o przyjmowanie łapówek, gdy jeszcze był aktywnym działaczem.

Zaniepokojeni sponsorzy

Argumenty, jakie z pewnością przekonają działaczy FIFA do potraktowania poważnie problemu korupcji we własnych szeregach, to groźba wycofania się sponsorów. Visa zapowiedziała, że jeszcze raz przyjrzy się kontraktom z Federacją i jeśli będzie konieczne, zaproponuje zmiany. Coca-Cola i Adidas “wyraziły zaniepokojenie” cała aferą.

Nike, głowny sponsor CBF, oficjalnie wspiera działania władz i współpracuje w śledztwie. Natomiast amerykański Departament Sprawiedliwości ujawnił, że zbada niezgodności w umowach sponsorskich, jakie zawarła CBF z “dużą amerykańską firmą z branży odzieży sportowej”.

Źródło: Jornal do Brasil, BBC Brasil