Szefowa Petrobras podała się do dymisji

Graça Foster i pięciu innych dyrektorów koncernu naftowego Petrobras ustąpiło z urzędu. Powodem jest gigantyczny skandal korupcyjny, który zatacza coraz szersze kręgi.

Poświęcenie pani prezes

Dymisja szefowej firmy była szeroko komentowana w brazylijskich i światowych mediach. Nie udowodniono jej brania bezpośredniego udziału w przekrętach, są jednak sygnały, że docierały do niej informacje o niewłaściwościach, a ona je zignorowała. Sama Graça temu zaprzecza.

Możliwe scenariusze

Kto zastąpi prezes Graçę Foster? Najlepiej, gdyby była to osoba nieuwikłana w żadne dotychczasowe skandale i niepowiązana z tymi, którzy są uwikłani. A także niepozostająca w żadnej zależności od polityków. Taka osoba, gdyby była przy tym wysokiej klasy specjalistą, przekonałaby inwestorów i opinię publiczną, że firma jest na dobrej drodze do wyjścia z kryzysu. Jednak nie jest łatwo znaleźć kogoś takiego.

Wśród kandydatów do objęcia stanowiska prezesa Petrobras są między innymi Henrique Meirelles, były szef Banku Centralnego, Rodolfo Landim, były dyrektor działu eksploracji Petrobras i Murilo Ferreira, były prezes firmy wydobywczej i logistycznej Vale.

Petrobras tonie w kłopotach

Jest to kolejna odsłona afery korupcyjnej, która została ujawniona w zeszłym roku. Opinia publiczna dowiedziała się o praniu pieniędzy i szeregu innych podejrzanych operacji finansowych, przeprowadzanych przez wysoko postawionych dyrektorów koncernu.

Niektórzy z nich byli powiązani z PT, macierzystą partią prezydent Dilmy Rousseff, co dodaje sprawie dodatkowego smaku. Graça również jest blisko zaprzyjaźniona z Dilmą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *