Dziennikarze dokopali się do wiadomości i zapisów rozmów, które wpływowi brazylijscy politycy chcieliby zachować dla siebie. O ile newsy okażą się prawdziwe, zaprzeczą rzekomej uczciwości (kolejnych) osób z pierwszych stron gazet.

Antykorupcyjny szeryf

Sędzia-minister sprawiedliwości Sérgio Moro znany jest szerokiej opinii publicznej głównie ze swojej bezkompromisowej postawy w zwalczaniu korupcji. Oraz z wyroku przeciwko Luli – w zeszłym roku posłał byłego prezydenta za kratki i uniemożliwił mu start w wyborach prezydenckich. W Brazylii, tak jak w większości innych krajów, sędzia powinien być bezstronny i wydać sprawiedliwy wyrok po wysłuchaniu zarówno oskarżenia, jak i obrony. Tak się przedstawiał i takim chciał być widziany sędzia Moro. Nawet jeśli (nie tylko) zwolennicy Luli i jego partii PT podejrzewali, że coś z tą bezstronnością nie tak. Ale nie było dowodów, że mogło być inaczej. Do niedzieli 9 czerwca.

W niedzielę newsportal The Intercept opublikował dowody na stronniczość sędziego, w które pewnie część osób nie uwierzy. Jednak ważne światowe media podchodzą do tych informacji poważnie, a sędzia Moro będzie musiał się tłumaczyć nie tylko przed opinią publiczną, ale także przed senacką komisją sprawiedliwości.

Deltan, powiem ci co robić

The Intercept dostał od anonimowego informatora zapisy rozmów pomiędzy zespołem prokuratorów pracujących przy śledztwie antykorupcyjnym Lava Jato. Część rozmów toczyła się z udziałem sędziego Sérgio Moro. Używano zaszyfrowanego komunikatora o nazwie Telegram. Jak wynika z przecieku, nadrzędnym celem prokuratorów i współpracującego z nimi sędziego nie było wcale dojście do prawdy, czy Lula jest skorumpowany czy nie. Cel był inny: nie dopuścić do startu Luli w wyborach, bo sondaże jednoznacznie wskazywały na jego miażdżące zwycięstwo nad rywalami.

Aby osiągnąć swój cel, sędzia i prokuratorzy uciekali się do nieetycznych środków. Sérgio Moro instruował na przykład Deltana Dallagnola (szef zespołu prokuratorów), co ma robić, aby jego działania były skuteczne podczas rozpraw. Doradzał mu, na czym ma się w danej chwili skupić, jakie dowody przedstawiać i w jakiej kolejności. Na razie nic nie wiadomo, aby podobnych porad udzielał także adwokatom.

Poza tym, że według ujawnionych rozmów sędzia Moro był konsultantem i doradcą prokuratorów, przekazywał im też kontakty do potencjalnych świadków oskarżenia. W rozmowie zarejestrowanej 7 grudnia 2015 roku pomiędzy Moro i Dallagnolem, sędzia podaje kontakt do osoby, która „jest skłonna dostarczyć przydatnych informacji”. Deltan Dallagnol potrzebował dowodów, bo z rozmów wynika, że powątpiewał w te, które miał już w ręku. Uważał, że nie są one wystarczające, aby skazać Lulę za korupcję. „Powiedzą, że nasze oskarżenie opiera się na doniesieniach prasowych i kruchym materiale dowodowym (…). Powątpiewam w tę historię z apartamentem” – napisał na czacie do swoich podwładnych.

Uciszyć Lulę

W przeciekach są też wątki, w których nie brał udziału sędzia Moro. Rozmowy toczyły się pomiędzy zespołem prokuratorów, gdzie w otwarty sposób mówili o tym, że nie można dopuścić do tego, aby Lula albo ktokolwiek z partii PT wygrał wybory w 2018 roku. Dlatego na czacie niemalże wybuchła panika, gdy we wrześniu 2018 roku Sąd Najwyższy udzielił pozwolenia na wywiad z Lulą, przebywającym już w więzieniu. Wywiad miała przeprowadzić znana dziennikarka Mônica Bergamo z Folha de São Paulo.

Prokuratorzy przez długi czas rozprawiali o tym, co można zrobić, aby zablokować decyzję sądu. W przeciwnym razie, jak sądzili, zwolennicy Luli mogliby się zmobilizować, aby poprzeć wspieranego przez niego Fernando Haddada. Uznali, że nie mogą wystąpić do sądu z wnioskiem o zmianę decyzji, bo wtedy już nikt nie uwierzyłby w bezstronność prokuratury. Taki wniosek złożyła jednak partia Novo i inny sędzia go uznał. Do wywiadu nie doszło.

Obrona

Sérgio Moro, Deltan Dallagnol i prokuratorzy z zespołu Lava Jato oskarżają o przeciek hakerów. Jednocześnie twierdzą, że cytowane fragmenty zostały wyrwane z kontekstu, a tak w ogóle to nic niezgodnego z prawem nie miało miejsca. W przyszłym tygodniu Moro będzie się tłumaczył w Senacie.

Adwokaci Luli już zapowiedzieli wniesienie apelacji, w której będą wnioskować o unieważnienie wszystkich wyroków sędziego Moro przeciwko Luli, w tym skazania go na karę więzienia.

Źródła: The Intercept, Reuters