Brazylia jest wzorem równości w zakresie zdrowia i edukacji. Natomiast jeśli chodzi o ekonomię i politykę, sytuacja kobiet jest zła – wskazuje właśnie wydany The Global Gender Gap Report.

Mało kobiet w polityce

Brazylia zajmuje 90 miejsce na 144 krajów, jakie znalazły się w raporcie nt. nierówności między kobietami i mężczyznami (The Global Gender Gap Report), wydanym 2 listopada przez Światowe Forum Ekonomiczne. W punktacji od 0 do 1, gdzie 1 to idealna równość płci, Brazylia zdobyła 0,684 pkt. Największe równouprawnienie panuje w zakresie zdrowia i edukacji, tu Brazylia znalazła się w ścisłej czołówce. Kryteria, jakimi się kierowano to między innymi umiejętność czytania i pisania – nie ma tu różnicy pomiędzy kobietami i mężczyznami. Również liczba uczniów obu płci jest podobna. Pod względem ochrony zdrowia, żadna z płci nie jest dyskryminowana, zdaniem autorów raportu.

Jeśli natomiast spojrzymy na obszary ekonomii i polityki, wskaźniki Brazylii są bardzo złe. Najgorzej wygląda porównanie płac kobiet i mężczyzn na tych samych stanowiskach (tu Brazylia zajmuje 119 miejsce na 144 krajów) i aktywność kobiet na rynku pracy (88 miejsce). W sferze polityki jest jeszcze gorzej niż w zakresie ekonomii. Biorąc pod uwagę ilość kobiet na stanowiskach ministerialnych, Brazylia znalazła się na 134 miejscu (zaledwie 10 od końca), a niewiele lepiej jest, gdy policzymy ile kobiet zasiada w parlamencie – tutaj Brazylia jest na 121 miejscu.

Brazylia spada w rankingu

Pierwszy raport The Global Gender Gap Report został wydany w 2006 roku i wówczas Brazylia zajmowała 67 miejsce. W kolejnych latach stopniowo spadała w rankingu. W zeszłym roku była jeszcze na 79 miejscu, rok później 11 pozycji niżej. W porównaniu do innych krajów Ameryki Południowej, Brazylia znajduje się blisko czołówki, za Argentyną i Boliwią, a przed Chile i Kolumbią.

W globalnym raporcie na pierwszych miejscach znajdują się kraje z północy Europy: Islandia, Norwegia i Finlandia. Na czwartym miejscu, co jest zaskakujące, figuruje Rwanda, a dopiero na piątym Szwecja. Polska zajmuje 39 miejsce, ale gdyby brano pod uwagę tylko obszar polityki i ekonomii, bylibyśmy w okolicach 50-tki.

Autorzy raportu szacują, że jeśli nierówności będą znikały w takim tempie jak obecnie, to całkowite równouprawnienie w większości badanych krajów zapanuje za ok. 100 lat. Rok temu szacowano, że zajmie to 83 lata, a więc sytuacja kobiet na świecie się pogarsza. Spadek Brazylii w globalnym rankingu jest potwierdzeniem tego trendu.

Źródło: Światowe Forum Ekonomiczne