Rio: Co zobaczyć w okolicy

okolice rio de janeiro

Zwiedzanie Rio de Janeiro, korzystanie z jego licznych atrakcji i smakowanie atmosfery miasta zajmie dobrych kilka dni. Jednak nie samym Rio żyje człowiek i czasem ma ochotę zobaczyć coś jeszcze.

Na wybrzeżu

Búzios i Paraty to nadmorskie miasteczka w stanie Rio de Janeiro. Często turyści pytają: które jest ładniejsze, które warto odwiedzić? Nie ma dobrej odpowiedzi na to pytanie. Obydwa są malownicze. Idealnie byłoby zobaczyć jedno i drugie, a następnie wybrać swoje ulubione. Ekipa portalu Caipiroska.pl odwiedziła obydwa te miejsca i spróbujemy pomóc w podjęciu decyzji.

Do Búzios można dojechać autobusem w ok. 2,5 godziny z Rio (firma przewozowa: 1001, cena biletu: 52-65 reali, zależnie od komfortu autobusu). Podróż do Paraty zajmuje już ok. 4-5 godzin (firma: Costa Verde, cena: 70 reali). Zatem jeśli macie tylko jeden wolny dzień, wybór jest prosty: Búzios. Na głównym nadmorskim deptaku miasteczka, stoi, a raczej siedzi pomnik Brigitte Bardot, która była tu kiedyś i odtąd Búzios nazywane jest brazylijskim Saint-Tropez. Do dzisiaj jest modnym kurortem, gdzie dobrze jest “bywać”. Paraty ma bardziej kolonialny, zabytkowy klimat – historyczną starówkę, stare plantacje i wytwórnie cachaçy. Znaleźć się w Paraty, to tak jakby cofnąć się w czasie.

Z dala od oceanu

Jeśli, w co trudno uwierzyć, macie dość morza i plaż, warto rozważyć zwiedzanie historycznych miasteczek poza wybrzeżem. Najbliższym z nich jest Petrópolis. Dojazd autobusem z Rio zajmie 2,5 godziny (firma: Única Fácil, cena biletu: 23,5 reala). Petrópolis było kiedyś letnią rezydencją cesarzy, ze względu na swój łagodny klimat i dogodne położenie. Zostało nazwane Cesarskim Miastem. Obecnie można tu zwiedzać zabytki z tamtego okresu, pałace i ogrody.

Ouro Preto leży w sąsiednim stanie, Minas Gerais. Podróż autobusem z Rio to ok. 7 godzin (firma: Útil, cena biletu: 88 reali). Odjazdy dwa razy dziennie: o 7.30 (przyjazd 15.10) i 23.30 (przyjazd 7.10). Niektórzy turyści wybierają nocny autobus do Ouro Preto, aby po całym dniu zwiedzania wrócić do Rio. My polecamy jednak zatrzymać się tam na nieco dłużej, idealnie 2-3 dni. Ouro Preto było centrum gorączki złota w XVIII wieku. Do dzisiaj można podziwiać wspaniałe barokowe kościoły, a także nieczynne już kopanie złota.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *