Jeśli jesteś czarnym mężczyzną w wieku 12-29 lat i mieszkasz w Nordeste, jesteś w grupie najbardziej narażonej na przemoc w Brazylii – wynika z raportu na temat przemocy i nierówności rasowej, który powstał we współpracy agencji rządowych i pozarządowych.

Najgorsza sytuacja w Nordeste

Raport bierze pod uwagę następujące czynniki: zabójstwa, wypadki drogowe, sytuację w szkole i na rynku pracy, biedę i nierówność. Po podsumowaniu wyników, autorzy doszli do wniosku, że kolor skóry ma bardzo duży wpływ na to, czy padnie się ofiarą przestępstwa. Najgorsza sytuacja pod tym względem występuje w północno-wschodnim stanie Alagoas, ze wskaźnikiem 0,6 (w skali 0-1). Powyżej 0,5 zanotowały też stany: Paraíba, Pernambuco i Ceará. Najbezpieczniej jest w stanie São Paulo (wskaźnik 0,2) oraz w Rio Grande do Sul, Santa Catarina, Minas Gerais i w Dystrykcie Federalnym.

W stanie Paraiba młody czarny mężczyzna jest narażony na ryzyko zabójstwa o 13 razy bardziej niż jego biały rówieśnik. Podobnie jest w Pernambuco i Alagoas. W stanie Paraná jest odwrotnie: to biali mężczyźni są bardziej narażeni, ale wynika to z prostego faktu, że na południu biała populacja jest znacznie liczniejsza.

Zdaniem sekretarza ds. młodzieży, Gabriela Mediny, zła sytuacja czarnej młodzieży na północnym wschodzie jest spowodowana historycznymi zaszłościami. Wciąż czarni spotykają się z dyskryminacją na rynku pracy, zarabiają mniej, mają utrudniony dostęp do wysokich stanowisk.

“Młody, czarny – żywy”

Tymczasem w faveli Complexo da Maré w Rio de Janeiro, Amnesty International rozpoczęła kampanię “Młody, czarny – żywy”. Átila Roque z AI uważa, że trzeba w końcu przerwać milczenie na temat sytuacji czarnej młodzieży: “Jako społeczeństwo, musimy powiedzieć temu: dość! Nie możemy godzić się na tak wysokie wskaźniki śmiertelności w tej grupie”. AI chce włączyć w działania lokalną społeczność i uświadomić mieszkańcom faveli, że od nich w dużej mierze zależy, czy sytuacja ulegnie poprawie.

Amnesty zwraca uwagę na szerszy kontekst przemocy skierowanej przeciwko czarnym w Brazylii. Od 1980 do 2012 roku, ilość zabójstw wzrosła o prawie 150%. Życie z tej przyczyny straciło w ciągu tych 32 lat ponad milion osób. Jednak przemoc nie dotyka w równym stopniu wszystkich Brazylijczyków. AI potwierdza, że najbardziej narażeni są młodzi przed trzydziestym rokiem życia (15-29 lat). Rocznie ginie ok. 30 tys. osób w tym przedziale wiekowym, czyli średnio 82 osoby dziennie. Najwięcej ofiar jest wśród mężczyzn (93%) oraz czarnych (77%). Tylko 5-8% morderców trafia przed sąd, a bezkarność i poczucie niesprawiedliwości stanowią poważny problem.

Źródło: Agencia Brasil, Amnesty International