Sąd w Manaus nakazał koncernowi naftowemu Petrobras wypłatę 100 tys. reali  (118 tys. PLN) odszkodowania za skażenie części Amazonii, zamieszkanej przez plemię Kulina.

Szanuj zieleń!

Petrobras w latach 90-tych prowadził poszukiwania ropy naftowej w rejonie jeziora Ualá, 674 km od Manaus. W wyniku tych działań, doszło do zanieczyszczenia gleby i wód gruntowych. Już prawie 20 lat temu informowała o tym Narodowa Fundacja ds. Indian (FUNAI), a sprawa trafiła do sądu w 1999 r., ale dopiero teraz wydano wyrok.

Koncern pozostawił po sobie kałuże oleju, połacie wytrzebionego lasu, gdzie nie zapewniono odpowiedniego planu zalesienia po wyrębie drzew, a także szklane butelki i kawałki gruzu, rozrzucone gdzie popadnie. Te śmietniska zostały zlokalizowane w pobliżu indiańskich wiosek Porto Mário i Base Uarini.

Drugą instytucją skazaną przez sąd jest Instytut Ochrony Środowiska Amazonii (Ipaam), który przymykał oko na szkody wyrządzane przez Petrobras społecznościom indiańskim. Jako organ powołany do ochrony przyrody, powinien był zareagować na nieprawidłowości, a tymczasem zupełnie je zignorował i dzisiaj został za to ukarany.

Pieniądze rozdzieli starszyzna

Plemię Kulina po 20 latach czekania, otrzyma zadośćuczynienie za szkody poczynione przez Petrobras w pobliżu ich wiosek. Na rekompensatę koncern oraz Ipaam mają się solidarnie zrzucić. Kwota zostanie przekazana głowom rodzin, które będą mogły rozdysponować pieniądze zgodnie z potrzebami swojej społeczności. Takie rozwiązanie szanuje patriarchalny model indiańskiej wspólnoty, obowiązujący w tym plemieniu.

Społeczność Indian Kulina zamieszkuje tereny w pobliżu rzek Juruá i Purus w brazylijskiej części Amazonii. Dane z 2011 roku mówią o plemieniu liczącym 802 członków. Typowe indiańskie domostwo liczy ok. 20 osób, skupionych wokół jednego patriarchy rodu. W jednym gospodarstwie domowym mieszka przeważnie kilka pokoleń: wnuki, rodzice i dziadkowie. Często się jednak zdarza, że młodzi po ślubie budują własną chatę, a zwłaszcza wtedy, gdy na świat przychodzą dzieci.

Źródło: Portal Amazonia