Po 7 latach oficjalnie zamknięto antykorupcyjne śledztwo, znane pod nazwą Lava Jato (Myjnia). Zakrojona na szeroką skalę operacja, wstrząsnęła brazylijską polityką i doprowadziła do uwięzienia wielu znanych osób.

Koniec bez rozgłosu

W poniedziałek 1 lutego 2021 rozwiązano grupę prokuratorów, pracujących przy Operacji Lava Jato (Myjnia Samochodowa). Wiadomość trafiła do publicznej wiadomości dwa dni później, w środę. Nie wzbudziła jednak większego zainteresowania – nic co dałoby się porównać z emocjami, jakie przez 7 lat istnienia grupy wywoływały wyniki prowadzonych przez nią śledztw. Prokuratorzy zostali teraz przydzieleni do Zespołu ds. Zwalczania Przestępczości Zorganizowanej (Gaeco).

Lava Jato została powołana do życia w marcu 2014 r. w Kurytybie, a jej celem było zwalczanie korupcji. Nazwa „myjnia samochodowa” pochodzi od sieci myjni w Brasilii, które służyły jako pralnie brudnych pieniędzy i od których wszystko się zaczęło. Następnie wyszły na jaw skandale korupcyjne ze świata wielkiej polityki i biznesu. Lava Jato wysłała do więzienia biznesmenów i polityków, przetasowała scenę polityczną, a dla niektórych osób (jak dla sędziego, a później ministra Sérgio Moro) stała się trampoliną do kariery politycznej.

Wyniki operacji

Od 2014 r. przez siedem lat trwania operacji, aresztowano 295 osób, z czego skazano 278. Udało się też odzyskać 4,3 miliardy reali (ok. 3 mld PLN) dla brazylijskiego budżetu – tymi osiągnięciami chwalą się sami członkowie operacji. Ustalono również, że skandale korupcyjne nie dotyczyły jedynie Brazylii – poprzez łapówki próbowano wpływać na wybory prezydenckie w innych krajach Ameryki Południowej.

Operacja Lava Jato ma również wielu przeciwników, którzy uważają, że jej działania były czysto polityczne, a prokuratorzy wzięli za cel popularnych lewicowych polityków. Takich jak na przykład były prezydent Lula, który trafił do więzienia w momencie, gdy był mocnym kandydatem w wyborach prezydenckich. Lub prezydent Dilma Rousseff, odsunięta od władzy w wyniku impeachmentu, opartego na wątpliwych przesłankach i w sytuacji, gdy nie udowodniono jej korupcji.

Na temat Lava Jato powstało kilka filmów i seriali, między innymi „Dobrze naoliwiona maszyna”, który można obejrzeć na Netfliksie.

Więcej na ten temat:

  • Artykuł na wikipedii – Operacja Lava Jato 
  • Artykuły na capirosce opisujące kolejne wydarzenia w ramach „lava jato” – TUTAJ

Źródło: Reuters

Zdjęcie: Pixabay