Droga Rafaeli Silvy z faveli Miasto Boga na najwyższe olimpijskie podium nie była usłana różami. Ale jak to mówią, jeśli chcesz się poddać, przypomnij sobie wszystkich frajerów, którzy na to liczą i pokaż im, że się mylą.

Zwycięstwo nad rasizmem

Rafaela Silva na Olimpiadzie w Rio zdobyła złoty medal w judo w kategorii do 57 kg i tym samym udowodniła wielu osobom, jak bardzo się mylili w jej ocenie. Na poprzednich igrzyskach w Londynie w 2012 roku, miała zaledwie 19 lat. To był jej olimpijski debiut – niezbyt udany, bo odpadła w drugiej rundzie. Po tej porażce posypały się niewybredne wyzwiska pod jej adresem.

Pisali na Twitterze, że jestem małpą i moje miejsce jest w klatce, a nie na Igrzyskach, że przynoszę wstyd swojej rodzinie” – wspomina Rafaela. Zawodniczka przeżyła ciężkie chwile i była bliska poddania się, jednak na szczęście znalazła w sobie siły do dalszej walki i już rok później zdobyła mistrzostwo świata, a kilka dni temu mistrzostwo olimpijskie. Jak sama przyznaje, jej wielkie zwycięstwo jest najlepszą odpowiedzią na wcześniejszą krytykę.

Zwycięstwo nad przemocą

Rafaela spędziła dzieciństwo w faveli Miasto Boga (Cidade de Deus) w Rio de Janeiro, znanej z filmu Fernando Meirellesa pod tym samym tytułem. Od najmłodszych lat wykazywała skłonność do rywalizacji, która przeważnie objawiała się w bójkach z innymi dziećmi z faveli. Gdy miała 5 lat, rodzice zapisali ją na zajęcia judo, prowadzone przez medalistę olimpijskiego Flávio Canto. Jego organizacja pozarządowa Instituto Reação (Instytut Reakcja) ma na celu pomoc dzieciom z biednych środowisk, poprzez zachęcanie ich do uprawiania sportu. Podobno 5-letnia Rafaela zapowiedziała, że kiedyś wystartuje na Olimpiadzie.

Dzisiaj mistrzyni przyznaje, że sport ją uratował: “Nie wiem, co by ze mną było, gdyby nie judo”. W wywiadach opowiada o czasach, kiedy mieszkała w faveli i wielokrotnie musiała szukać bezpiecznego schronienia, gdy wybuchała strzelanina. Pytana o znaczenie jej medalu dla biednych społeczności, mówi: “Uważam, że moje zwycięstwo ma duże znaczenie dla dzieci w faveli, które tak jak ja kiedyś, muszą uciekać przed zabłąkanymi kulami. Dzisiaj jedno z takich dzieci zdobyło olimpijskie złoto. Jeśli mi się udało spełnić marzenia, to im też się uda”.

Pierwszy złoty medal dla Brazylii

W poniedziałek 8 sierpnia Rafaela Silva zdobyła pierwszy złoty medal dla Brazylii na Igrzyskach w Rio. W finale pokonała Sumiyę Dorjsuren z Mongolii i została mistrzynią olimpijską w judo w kategorii do 57 kg.

Brazylia zajmuje 21 miejsce w klasyfikacji medalowej. Ma na swoim koncie jeden złoty medal w judo (Rafaela Silva) i srebrny medal w strzelectwie (Felipe Wu). Polska z brązowym medalem Rafała Majki jest na 45 miejscu.

Źródło: BBC Brasil