Gandhi powiedział kiedyś: “Bądź zmianą, którą pragniesz ujrzeć w świecie”. Iara i Eduardo postanowili znaleźć jak najwięcej organizacji i ludzi, którzy wcielili tę radę w życie. Tak powstał projekt “Łowcy Dobrych Przykładów”.

Stworzyć “społeczną sieć dobra”

Iara i Eduardo Xavier mieli już dość słuchania smutnych historii o biedzie i przestępczości w Brazylii. Stwierdzili, że poza złymi przykładami, muszą istnieć także te dobre, o których niewiele się mówi. Powiedzieli więc sobie: “rusz tyłek z kanapy i zrób coś, zamiast narzekać”. W 2001 roku rzucili pracę, sprzedali dom i wyruszyli w pięcioletnią podróż po Brazylii. Przemierzyli ponad 225 tysięcy kilometrów, dotarli do najbardziej odległych zakątków kraju i znaleźli 1352 “Dobre Przykłady”, które opisali na swojej stronie Łowcy Dobrych Przykładów.

Podczas swojej podróży spotkali się z przedstawicielami ponad tysiąca organizacji, stowarzyszeń albo pojedynczymi osobami, które robią coś dobrego dla swoich społeczności. Wpadali zawsze bez zapowiedzi i rozmawiali z ludźmi na temat rozwiązań, jakie stosują w swojej pracy. Dzięki tym podróżom i spotkaniom powstał bank danych na ich stronie internetowej, aplikacja na telefon oraz książka. Projekty wciąż można zgłaszać. Okazuje się, że Brazylia jest pełna ludzi z inicjatywą, którzy robią wiele dobrego w swoim najbliższym otoczeniu.

Pomysł jest taki, aby utworzyć społeczną sieć dobra – tłumaczy Iara. – Można odwiedzić organizację w swojej okolicy, zrobić zdjęcie i od razu wrzucić do aplikacji. W ten sposób rozmawiamy nie tylko o problemach, ale przede wszystkim o rozwiązaniach. Aplikacja ma służyć tym, którzy chcą się zaangażować w pomoc – teraz będzie im łatwiej znaleźć projekty na mapie”.

Przykłady “dobrych przykładów”

Wśród opisanych projektów są te prowadzone przez duże organizacje pozarządowe, jak również małe o ograniczonym zakresie działalności, jednak nie mniej potrzebne. W wyszukiwarce na stronie internetowej można sprawdzić, jakie projekty znajdują się w bazie. Wyszukałam Instytut Ayrtona Senny, prowadzony przez siostrę kierowcy, Viviane. Organizacja działa od listopada 1994 roku i wsparła do tej pory 11,5 mln dzieci i młodzieży, angażując się przede wszystkim w projekty edukacyjne i sportowe.

Zasięg lokalny mają na przykład projekty grupy przyjaciół w Goiânii – “Equipe Irmã Natália” (Ekipa Siostry Natalii) zbiera żywność i dary dla potrzebujących. Albo projekt CEANOM z odległego amazońskiego stanu Acre, który pomaga przede wszystkim biednym kobietom i dzieciom. Wszystkie projekty można zobaczyć na mapie.

W październiku tego roku w Brazylii odbędą się wybory samorządowe. Miejmy nadzieję, że politycy i kandydaci na lokalnych liderów zainspirują się mapą dobrych przykładów, a po objęciu władzy, wykorzystają ją do dalszego wspierania swoich społeczności.

Źródło: Strona Łowcy Dobrych Przykładów