Przed organizatorami Letnich Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro w 2016 r. stoi wiele wyzwań. Jednym z nich jest kwestia zapewnienia bezpieczeństwa zawodnikom oraz kibicom. Wczoraj ogłoszono, że siły policyjne i prywatne firmy ochroniarskie zyskają dodatkowe wsparcie w postaci Narodowych Sił Bezpieczeństwa (FNS).

Specjalna jednostka na specjalne akcje

Narodowe Siły Bezpieczeństwa są specjalną jednostką, utworzoną w 2004 roku z funkcjonariuszy Policji Wojskowej (Polícia Militar) z różnych brazylijskich stanów. Jednostka liczy 13 tysięcy funkcjonariuszy, specjalnie przeszkolonych do wyjątkowo trudnych akcji. W przeszłości, brała udział w tłumeniu buntów w więzieniach w stanach Espírito Santo i Mato Grosso do Sul, a także w patrolowaniu faveli w Rio de Janeiro. Działania FNS koordynuje Ministerstwo Sprawiedliwości, a główna siedziba tej jednostki mieści się w Brasílii.

Podczas Olimpiady, FNS będzie czuwać nad bezpieczeństwem najważniejszych obiektów. “Będziemy zapezpieczać niektóre areny sportowe oraz wioskę olimpijską. Nasz zakres działań będzie dotyczył ok, 41% wszystkich obiektów” – informuje Andrei Rodrigues, sekretarz w Ministerstwie Sprawiedliwości ds. zapewnienia bezpieczeństwa podczas wielkich imprez. FNS rozpocznie swoją misję 5 lipca 2016 roku, na miesiąc przed Olimpiadą, i ukończy ją 10 dni po zakończeniu Paraolimpiady.

Jak zapobiec atakom terrorystycznym?

Organizatorom Olimpiady sen z powiek spędza pytanie: jak zapobiec możliwym zamachom terrorystycznym. Trzeba pamiętać, że do Rio może w tym czasie przyjechać nawet milion gości, a w zawodach będą brali udział sportowcy z 204 krajów, z których wiele zmaga się z różnymi zagrożeniami. Sekretarz Rodrigues zapewnia jednak, że siły bezpieczeństwa podejmują wszelkie wysiłki, aby wyeliminować ryzyko zamachu.

W grę wchodzi też współpraca z siłami policyjnymi i wywiadami z innych krajów, aby wspólnie zapewnić bezpieczeństwo. Wszystkie jednostki będą koordynowane centralnie, przez Brazylijską Agencję Wywiadowczą. Dodatkowo, w działania zostanie włączone wojsko, które będzie monitorowało strategiczne obszary, wody terytorialne oraz przestrzeń powietrzną Brazylii. Ochroną granic i bezpieczeństwem na lotniskach będzie zajmować się Policja Federalna.

Źródło: Jornal do Brasil