Ilhéus

Ilhéus leży na południu stanu Bahia, na Kakaowym Wybrzeżu (Costa do Cacau). Założone w 1534 r., rozwinęło się dzięki plantacjom kakao, a we współczesnych czasach rozsławił je w swoich powieściach mieszkaniec tego miasta, Jorge Amado.

Piękna Gabriela z Ilhéus

Najbardziej znaną powieścią Amado, przetłumaczoną także na polski jest “Gabriela: goździki i cynamon” (Gabriela: cravo e canela). Tytułowa bohaterka pracowała w barze “Vesúvio”, który istnieje naprawdę i do dzisiaj można tu spróbować orzeźwiającego soku z kakao. Informacja dla tych, którzy pierwszy łyk tego specyfiku mają dopiero przed sobą: sok z kakao jest biały, a nie kakaowy, jak można by pomyśleć.

Na cześć bohaterki, wiele miejsc w Ilhéus nosi dzisiaj jej imię. Można posłuchać radia “Gabriela”, a także zatankować paliwo na stacji o tej nazwie. Gabriela jest wszechobecna w mieście. Postać jej twórcy, Jorge Amado, zasiada dumnie przy jednym ze stoliku w barze “Vesúvio”. Bar znajduje się nieopodal oceanu, na placu przed katedrą św. Sebastiana. Nie sposób tu nie trafić.

Szlakiem kakao

Inną powieścią Jorge Amado jest “Kakao”. Sam autor urodził się na plantacji w pobliżu Ilhéus. Turyści, którzy zechcą zasmakować atmosfery dawnych czasów, mogą zwiedzać stare okoliczne fazendy, na przykład udając się w podróż Czekoladowym Szlakiem lub odwiedzając Fabrykę Czekolady. Wielbiciele brazylijskich produkcji poczują się jak na planie filmowym, ponieważ niektóre z plantacji były miejscem kręcenia telenoweli Renascer.

Plaże

Wybrzeże Kakaowe to nie tylko plantacje, pamiętające czasy niewolników oraz sceneria utworów literackich. Jest to też popularne miejsce do wypoczynku. Latem plaże zapełniają się wczasowiczami. Okoliczne wody są też chętnie odwiedzane przez surferów. Pomysł na idealny letni dzień to wylegiwanie się w cieniu parasola, delektując się caipiroską w plażowym barze “Gabriela”.

Informacje praktyczne:

Ilhéus jest oddalone o 450 km na południe od Salvadoru. Ze stolicy stanu Bahia najwygodniej dotrzeć samolotem – miasto dysponuje lotniskiem, na którym operują krajowe linie lotnicze. Można też przyjechać tu autobusem lub wynajętym samochodem.

W samym mieście jest przyzwoita baza noclegowa, jednak jeśli chcemy poznać najpiękniejsze plaże regionu, warto udać się do pobliskiego miasteczka Itacaré.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *