Historia pewnego morderstwa

Claudia Hoerig jest pierwszą Brazylijką, która doświadczyła ekstradycji do USA, a teraz oczekuje na proces. Jest oskarżona o zamordowanie swojego amerykańskiego męża, a za tę zbrodnię grozi nawet kara śmierci.

Dwa wesela i pogrzeb

Cláudia Cristina Sobral pochodzi z Rio de Janeiro. W 1990 roku wyjechała do Stanów Zjednoczonych i wkrótce wyszła za Amerykanina. Jednak już kilka lat później rozwiodła się z pierwszym mężem, po czym wystąpiła o przyznanie jej amerykańskiego obywatelstwa i otrzymała je. Swojego drugiego męża, pilota i bohatera wojennego Karla Hoeriga Claudia poznała przez internet, a w 2005 roku wzięli ślub. Dwa lata później Karl został zastrzelony w ich wspólnym domu w Ohio, a Cláudia zniknęła.

Odnalazła się w rodzinnej Brazylii, dokąd jak się okazało, wyjechała tego samego dnia, w którym zginął jej mąż. Sąsiedzi zeznają, że opuściła dom w pośpiechu, pozostawiając wiele osobistych rzeczy. Natychmiast została uznana za podejrzaną. Sprawa budziła i wciąż budzi duże emocje w Stanach Zjednoczonych, gdzie Karl Hoerig jest uznawany za bohatera, jest bowiem weteranem wojen w Afganistanie i Iraku. Na Facebooku powstała strona “Sprawiedliwość dla Karla Hoeriga” (Justice for Karl Hoerig), a rodzina pilota wypowiadała się w mediach, jednoznacznie oskarżając Cláudię.

Ekstradycja

18 stycznia 2018 roku Cláudia Sobral Hoerig ponownie znalazła się na terenie Stanów Zjednoczonych, tym razem w wyniku ekstradycji. Do czasu procesu zostanie w więzieniu w Ohio. Za zbrodnię, o jaką jest oskarżona, w tym amerykańskim stanie grozi kara śmierci lub dożywocie, jednak początkowo była mowa o tym, że może zostać zastosowany odpowiednik kary w Brazylii, który wynosi 30 lat. Nie wiadomo natomiast, czy w przypadku Cláudii będzie to zasadne, ponieważ straciła już brazylijskie obywatelstwo.

Według konstytucji Brazylii, obywatel tego kraju traci obywatelstwo brazylijskie, nabywając obywatelstwo innego państwa. Jest wprawdzie kilka wyjątków (na przykład jeśli Brazylijczyk jest związany więzami krwi z innym krajem, wtedy może posiadać dwa obywatelstwa), ale w tym przypadku żaden wyjątek nie obowiązuje. Dlatego nie wiadomo, jaką miarę zastosuje amerykański sąd, oczywiście przyjmując, że (ex)Brazylijka zostanie skazana. Piersza rozprawa jeszcze w tym tygodniu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *