Formalności i dokumenty

Brazylia, formalności

1. Czy wymagana jest wiza do Brazylii?

Nie. Polacy nie potrzebują wizy, jeśli przyjeżdżają w celach turystycznych i mają zamiar przebywać na terenie Brazylii do 90 dni. Jeśli chcemy zostać dłużej, najpóźniej 10 dni przed upływem tego terminu, trzeba wnioskować o przedłużenie w Policji Federalnej.

Brazylia prowadzi politykę wzajemności w zakresie obowiązku wizowego. Oznacza to, że jeśli obywatele brazylijscy muszą mieć wizę, aby dostać się na teren jakiegoś kraju, to automatycznie obywatele tego kraju też muszą okazać wizę, aby zostać wpuszczeni do Brazylii. Co ciekawe, wiza jest wymagana m.in. od obywateli USA.

2. Jakie dokumenty są potrzebne, aby przekroczyć granicę?

Polacy muszą mieć jedynie paszport ważny co najmniej 180 dni od daty przekroczenia granicy. Przed wjazdem do Brazylii trzeba też wypełnić kartę wjazdu/wyjazdu (Cartão de entrada/saída), dostępną po portugalsku i angielsku. Podróżując samolotem, kartę otrzymuje się od obsługi na pokładzie. Stewardessa przechodzi korytarzem z plikiem kart i trzeba po prostu się po nią zgłosić. Na karcie deklaruje się cel podróży i podaje inne podstawowe informacje. Kartę podajemy przy kontroli granicznej razem z paszportem, urzędnik stawia na niej pieczątkę i od tego momentu pilnujemy jej jak oka w głowie, bo będzie potrzebna przy wyjeździe.

Aktualizacja 2018: zniesiono karty wjazdowe, chociaż niektóre lotniska mogą je jeszcze stosować.

Deklaracja celna, do niedawna obowiązkowa, teraz jest konieczna tylko przy wwozie do Brazylii kwoty co najmniej 10 tys. BRL lub równowartości w innych walutach.

3. Jaką walutę najlepiej wziąć? Czy można płacić kartami polskich banków?

Walutą obowiązującą w Brazylii jest real (oznaczany jako BRL lub R$). 1 real = 100 centavos (1 real = 1,30 PLN, kurs z lutego 2015). Chociaż można w Polsce znaleźć banki, które sprzedają reale, to jednak najlepiej wziąć dolary lub euro, a na miejscu wymienić je na reale. Kantory znajdziemy już na lotnisku, ale jeśli uznamy, że kurs jest niekorzystny, można wymienić tam tylko minimalną niezbędną kwotę, a resztę w banku lub kantorze w mieście.

W Brazylii walutę można wymieniać w bankach, kantorach (câmbios), agencjach turystycznych, a także w recepcjach hoteli. Zawsze warto sprawdzić oferowany kurs, ponieważ może się zdarzyć, że dwa kantory na tej samej ulicy sprzedają reale po innym kursie. Pamiętajmy, żeby zabrać ze sobą paszport – możemy zostać poproszeni o jego okazanie, zwłaszcza przy wymianie większej sumy pieniędzy.

Karty kredytowe i debetowe (Visa, MasterCard, Maestro) są powszechnie akceptowane. Można nimi wypłacać pieniądze z bankomatu. O wysokości prowizji zostaniemy przeważnie poinformowani przed ostatecznym potwierdzeniem wypłaty. Bankomaty są w bankach, centrach handlowych, supermarketach, aptekach. Nie ma problemu z ich dostępnością. Polskie karty działają w nich bez zarzutu, podobnie jak przy płatności w sklepach.

Kartą można płacić w Brazylii dosłownie wszędzie. Poza supermarketami, sklepami, restauracjami, także w małych plażowych barach, a także u wędrownych sprzedawców na plaży. Nie spodziewajmy się, że zapłacimy kartą za puszkę coli, ale za pareo czy bikini już tak. Handlarze często noszą terminal do kart płatnicznych w plecaku i wtedy nawet brak gotówki nie przeszkodzi nam w zakupie plażowej pamiątki.

Płacąc kartą usłyszymy pytanie, czy jest to karta kredytowa czy debetowa (crédito ou débito)? Jest to nagminne, nawet w supermarkecie.

4. Czy jest potrzebne ubezpieczenie?

Dla własnego bezpieczeństwa lepiej je wykupić jeszcze przed wyjazdem. Podobnie wypożyczając samochód w Brazylii, warto wykupić pełne ubezpieczenie w wypożyczalni, ponieważ w razie wypadku z udziałem nieubezpieczonego kierowcy, może nas czekać wiele nieprzyjemności.

5. Jakie szczepienia są wymagane?

Żadne. Dla osób przylatujących z Europy nie ma obowiązku szczepień. Natomiast jeśli wybieramy się w obszar Amazonii, rozsądne będzie zaszczepienie się przeciwko żółtej febrze. Jeżeli wjeżdżamy do Brazylii z krajów, które są uważane przez władze brazylijskie za dotknięte tą chorobą (m.in Boliwia, Ekwador, Kolumbia, Wenezuela), szczepienie będzie wymagane.

Groźnymi chorobami występującymi na terenie Brazylii są denga i zika. Nie ma na nie szczepionki. Trzeba chronić się przed ukąszeniami komarów, które je przenoszą – używać środków odstraszających te owady lub poprosić w pousadzie o rozwieszenie moskitiery.

Więcej informacji na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych

5 komentarzy

 • Michał Sander

  Witam
  Na stronie polskiego MSZ przeczytałem informację, że do Brazylii obowiązuje zakaz wwożenia lekarstw, chyba że dopełni sie szeregu formalnosci.Czy to prawda? Co z lekami które mogą byc potrzebne podczas pobytu np. cos na niestrawnosc, cos przeciwbólowego etc.? Jak wygląda sytuacja z wwożeniem repelntów?
  Dziękuję za odpowiedz i gratuluję świetnego bloga!
  Pozdrawiam!

  • Ja zabrałem leki przeciwbólowe, cos na biegunkę, tramadol, leki na malarię, oktanisept, gripex, pastylki na gardło i pare innych pierdół. nie miałem na granicy żadnego problemu. Moja dziewczyna wwoziła swoje tabletki antykoncepcyjne i również bez problemu.

 • Hej. Zawsze wiozę w apteczce podróżnej podstawowy zestaw leków: coś przeciwbólowego, na przeziębienie, repelenty itp. Nie ma żadnego problemu – niezależnie czy lekarstwa są w bagażu podręcznym czy głównym. Nawet przy prześwietlaniu bagażu głównego nikt się o to nie czepia. Tak że spokojnie pakuj potrzebne leki i nie przejmuj się wypełnianiem dokumentów. Pozdrawiam!

 • Dzień Dobry ! Gratuluję bloga. Kopalnia informacji. Wybieram się do Brazylii i Argentyny i znalazłem sprzeczne informacje co do szczepienia na żółtą febrę. Nie będę się zapuszczał do Amazonii, ale Iguazu jest na mojej liście. Tutaj piszą http://www.medycynatropikalna.pl/kraj/brazylia/191 , że jadąc tam trzeba się szczepić, WHO też pisze o pojawianiu się choroby w 2017 w okolicach nadmorskich (obszar Rio, Salvador i San Paulo). Ryzyko tam nadal jest małe, ale zaczynam się nad tym zastanawiać.

  • Przylatując z Europy nie są wymagane szczepienia i ja jadąc do Rio, Salvadoru i Iguacu nie szczepiłam się. Dopiero w 2017 przed wyjazdem na mokradła Pantanalu. Rozważałabym również szczepionkę na żółtą febrę w przypadku podróży do Amazonii.
   Jeśli masz wątpliwości, zasięgnij porady lekarza medycyny podróży. Może lepiej się zaszczepić i mieć spokojną głowę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *