Wagner Moura i Lázaro Ramos to duet aktorów z Bahia. Pojawiają się razem w wielu filmach, a prywatnie są przyjaciółmi. Oto moje ulubione filmy, w których razem występują.

Carandiru

Oparty na faktach i wielokrotnie nagradzany film z 2003 roku, w reżyserii Hectora Babenco. Opowiada wiele historii osadzonych w więzieniu Carandiru w São Paulo: poznajemy między innymi Zico (tę postać gra Wagner Moura) oraz Ezequiela (Lázaro Ramos). Zico to chłopak, któremu nie wiedzie się w życiu, już we wczesnym dzieciństwie został pozbawiony matki i wychowywał się z przyjaciółmi. W więzieniu zajmuje się rozprowadzaniem narkotyków. Jego klientem jest uzależniony od cracku surfista Ezequiel, który nigdy nie ma pieniędzy na spłacenie swoich długów. Ich splecione losy doprowadzają w końcu do dramatu.

Życie więźniów obserwujemy oczami lekarza Drauzio Varelli. Napisał on książkę „Estação Carandiru” (polski tytuł: „Ostatni krąg”), która posłużyła za inspirację filmu. W 1992 roku, w odpowiedzi na bunt osadzonych, do więzienia wkroczyły jednostki specjalne, zabijając 111 osób. To wydarzenie przeszło do niechlubnej historii jako masakra z Carandiru, a w ciągu kolejnych 10 lat więzienie zostało zamknięte i zburzone.

Karnawał, chłopaku! (Ó pai, ó!)

Nad tym filmem nigdy nie dość zachwytów. Jeden dzień z życia Salvadoru, kolorowe Pelourinho, karnawał, radości i dramaty mieszkańców miasta. Lázaro odgrywa pozytywnego bohatera Roque – uczciwego i dobrodusznego artysty, adorującego piękną tancerkę. Potrafi pogodzić zwaśnionych sąsiadów, a nawet przemówić do rozsądku wrednej i gderliwej donie Joanie, która złośliwie zakręca wodę w całej kamienicy. Już od pierwszej sceny zdobywa sympatię widza i utrzymuje ją aż do napisów końcowych. Nie można tego powiedzieć o Wagnerze, który wciela się w postać drobnego cwaniaczka z Pelourinho. Tu biznesik, tam przekręt i zawsze do przodu. Boca porusza się po starówce chwiejnym krokiem, w rozchełstanej koszuli, wiecznie na haju, nie lubi nikogo i myśli tylko o własnych szemranych korzyściach. Boca próbuje przechytrzyć Roque, aż do apogeum konfliktu, którym jest kłótnia w warsztacie artysty, pełna wyzwisk, rasistowskich uwag i złych emocji. Siedząc przed ekranem, kibicujemy Roque i mamy nadzieję, że ostro przygada Boce, aż tamtemu pójdzie w pięty. Ale nawet w takim momencie nie da się tak do końca znielubić Wagnera. Potraficie? Bo ja nie.

Cidade Baixa

Kolejny film, którego akcja toczy się w Bahia. Cidade Baixa to Dolne Miasto w Salvadorze. Cidade Alta (Górne Miasto) jest dla turystów – pełne zabytków, atrakcji, punktów widokowych, hoteli i wykwintnych restauracji. Natomiast na dole nie jest już tak kolorowo, kamieniczki są bardziej odrapane, a w niektóre uliczki lepiej się nie zapuszczać po zmroku. W takim miejscu poznajemy bliżej Naldinho (Wagner) i Deco (Lázaro), dwóch przyjaciół, zakochanych w tej samej kobiecie – prostytutce Karinnie. Znajomość zawierają już na statku, należącym do dwójki przyjaciół, którym Karinna podróżuje do Salvadoru w poszukiwaniu bogatych klientów. Profesja ukochanej nie przeszkadza rozwinąć się uczuciu, które jak można się domyślić, należy raczej do tych skomplikowanych. Deco i Naldinho, przyjaciele od dzieciństwa, nagle zaczynają rywalizować, a ich przyjaźń staje pod znakiem zapytania. Dramat miłosny rozgrywa się na tle ciemniejszego oblicza Salvadoru, z podejrzanymi lokalami, gdzie śliskie typy ubijają mętne interesy. Film spodoba się nie tylko miłośnikom talentu obydwu aktorów, ale także fanom Bahia (na zdjęciu kadr z tego właśnie filmu).

Saneamento Básico, O Filme

Czy można nakręcić film o potworze z szamba? Okazuje się, że jak najbardziej można, o ile jest to jedyny sposób, aby sfinansować budowę prawdziwego szamba. Mieszkańcy niewielkiej osady na południu Brazylii od długiego czasu ubiegają się o fundusze, aby zbudować system kanalizacji z prawdziwego zdarzenia. Gmina jednak nie ma na to pieniędzy – ma natomiast środki na nakręcenie filmu. Wagner wciela się w postać nieco gapowatego, ale uroczego męża głównej bohaterki. Taki brazylijski dobrotliwy chłopek-roztropek, potulny pantoflarz. Lázaro natomiast jest tu małomiasteczkowym filmowcem, który pomaga w nakręceniu amatorskiego filmu o potworze. Nawiasem mówiąc, to Wagner występuje w roli potwora. Lekka komedia z zabawnymi dialogami i postaciami, które budzą sympatię, a czasem także uśmiech politowania. Gra w niej również Camila Pitanga, aktorka specjalizująca się w telenowelach – ma ich na swoim koncie ponad 20.

Pozostałe produkcje
  • A máquina
  • Nina
  • Cena Aberta
  • O homem do ano
  • Sexo Frágil (serial)
  • As três Marias

Zdjęcie: Zé Carlos Barretta i Damião Francisco