Przebywająca na oficjalnej wizycie w Meksyku prezydent Brazylii Dilma Rousseff przyznała, że na diecie odchudzającej najbardziej brakuje jej caipirinhii.

Prezydent na diecie

Odchudzona o 10 kg Dilma zapytana przez dziennikarzy, co jest dla niej najtrudniejsze podczas diety, odpowiedziała, że największym wyzwaniem jest zakaz delektowania się caipirinhą. “Jako typowa Brazylijka, mogę powiedzieć, że ciężko jest wytrwać bez caipirinhii. W końcu radość życia także jest częścią dbania o zdrowie” – przyznała z humorem.

Podczas wizyty, oficjalne toasty wznoszono narodowymi trunkami: cachaçą i tequilą, które nazwano nowym symbolem we współpracy pomiędzy obydwoma krajami. Prezydent Meksyku, Enrique Peña Nieto, delektował się pełną wersją swojego koktajlu, a Dilma w swojej szklance miała tylko symboliczną ilość cachaçy.

Chwalona przez dziennikarzy za utratę wagi, Dilma wykorzystała ten moment, aby propagować zdrowy styl życia, który się do tego przyczynił: spacery, rower, ćwiczenia fizyczne i odpowiednie odżywianie.

Współpraca z Meksykiem

Jednak zagadnienia dotyczące diety i drinków, były tylko ciekawostką podczas wizyty Dilmy w Meksyku. Oficjalne rozmowy dotyczyły przede wszystkim współpracy gospodarczej pomiędzy obydwoma krajami. Brazylijscy przedsiębiorcy liczą na to, że wymiernym efektem tej wizyty będzie zniesienie barier celnych w eksporcie brazylijskich produktów do Meksyku.

Podczas wizyty, podpisano kilka porozumień, dotyczących m.in. usług lotniczych i współpracy turystycznej. W sferze dyplomatycznej, zawarto dwustronne porozumienie o Współpracy i Ułatwianiu Inwestycji (ACFI). Brazylia zawarła już takie umowy z Mozambikiem i Angolą, Meksyk został nią objęty jako trzeci partner.

Wizyta Dilmy w Meksyku trwała 2 dni (26-27 maja). Brazylia jest drugim, po Stanach Zjednoczonych, partnerem Meksyku jeśli chodzi o wymianę handlową. Wartość meksykańskich inwestycji w Brazylii jest szacowana na 23 miilardy dolarów rocznie. Dwa największe projekty, realizowane w Meksyku przy współudziale firm brazylijskich to: kompleks petrochemiczny Etileno XXI w stanie Veracruz o wartości 5 miliardów dolarów oraz kompleks hutniczy firmy Gerdau wyceniany na 600 milionów dolarów.

Źródło: G1 Globo, Estadao