Czy w Brazylii jest bezpiecznie?

To pytanie zadaje sobie na pewno każdy, kto wybiera się do Brazylii. Doniesienia medialne sprawiają, że wiele osób obawia się o swoje bezpieczeństwo. Czy słusznie? Postaram się wyjaśnić tę kwestię.

Beztroska vs. świadomość

Bazując na osobistych doświadczeniach wielu podróży w różne rejony Brazylii, mogę powiedzieć, że w Brazylii jest bezpiecznie. Mówię to z punktu widzenia turystki o bardzo słowiańskim wyglądzie – nawet na południu, gdzie jest wiele osób o europejskich korzeniach, nie zawsze można się wtopić w tłum. Powiedziałabym, że jest w inny sposób bezpiecznie niż w Polsce, może nie tak beztroski, ale świadomy turysta ma dużą szansę nie wplątać się w żadne kłopoty. Oczywiście stuprocentowej gwarancji nie ma, jak nigdzie.

Plaża Carneiros w Pernambuco

W Brazylii trzeba pomóc sobie w uniknięciu nieprzyjemnych sytuacji, zadbać o swoje bezpieczeństwo trochę bardziej niż u siebie w domu i być bardziej rozważnym. Generalnie te uwagi dotyczą każdej podróży, ale w Brazylii przydadzą się szczególnie. I nie obawiaj się, że doradzam tutaj zachowanie przyczajonego zająca, który nerwowo reaguje na każdy szmer. Wyluzowanie i wakacyjny relaks będą Ci na pewno towarzyszyć przez cały wyjazd, ale mając na uwadze te kilka rzeczy, które wymieniam poniżej, masz ogromne szanse dołączyć do licznej grupy osób, które z Brazylii przywożą tylko piękne wspomnienia.

W skrócie, w Brazylii możesz spodziewać się tych oto zagrożeń:

 • Tropikalne choroby – denga, zika, żółta febra
 • Kradzieże, wymuszenia, czasem z użyciem broni
 • Kradzież środków z karty kredytowej
 • Zawyżanie rachunków, próby naciągania i wyłudzania pieniędzy
 • Poparzenia słoneczne i inne sytuacje spowodowane lekceważeniem przyrody
Planowanie

O bezpieczeństwie podczas pobytu w Brazylii dobrze jest pomyśleć jeszcze przed wyjazdem. Oto co trzeba zaplanować zanim wsiądziesz do samolotu:

 • Hotel – sprawdź, w jakiej jest okolicy, a unikniesz wylądowania na odludziu, gdzie po zmroku szwendają się podejrzane typki. Skorzystaj z Google maps i opinii w internecie.
 • Ubezpieczenie – wykup ubezpieczenie, obejmujące aktywności, z których chcesz skorzystać – ja zawsze wykupuję, choć na szczęście nie musiałam korzystać.
 • Szczepienia – chociaż szczepienia nie są obowiązkowe, zaszczep się, jeśli jedziesz do Amazonii lub Pantanalu. Ja szczepiłam się na żółtą febrę przed ostatnim wyjazdem do Pantanalu.

  Pirania w Pantanalu

 • Środki na komary i filtr przeciwsłoneczny  – do apteczki podróżnej, poza standardowymi lekami przeciwbólowymi, przeciwgorączkowymi i innymi, jakie przyjmujesz, zapakuj sprej na komary. Te małe bestie nie dość, że bywają uciążliwe, to na dodatek przenoszą dengę i zikę, na które nie ma szczepionki. U mnie sprawdziła się Mugga, która uratowała mnie przed pożarciem przez komary na mokradłach. Zapakuj też dużą butlę kremu z filtrem, co najmniej SPF 30, a jeszcze lepiej 50. Na miejscu zresztą też możesz kupić odpowiednie preparaty z filtrem nawet 100. 
 • Dokumenty – poradniki w internecie słusznie radzą, żeby skserować sobie dokumenty i nosić przy sobie wyłącznie kopie, oryginały deponując w hotelu. Ja wykazuję się tu beztroską, bo nic nie kseruję, ale uważam, że robię źle, więc nie powtarzaj mojego błędu. Może następnym razem się poprawię 🙂
 • Trasa – zaplanuj sobie chociaż z grubsza trasę, którą zamierzasz się poruszać po Brazylii. Sprawdź loty (najlepiej wykup jeszcze z Polski) czy autobusy. W ogóle sprawdź, jak dojechać tam, gdzie planujesz. W ten sposób zmniejszasz ryzyko, że ucieknie Ci ostatni autobus, a oczekiwanie na następny spędzisz w jakimś nieciekawym miejscu.
 • Sytuacja na miejscu – poczytaj w internecie, czy media nie alarmują o jakiejś wyjątkowej sytuacji w miejscu, do którego się wybierasz. Jeśli znasz angielski, sięgnij do zagranicznych źródeł, ewentualnie zajrzyj na caipiroskę, gdzie na pewno będę informować, gdyby coś się działo. W tych dwóch przypadkach przebukuj swój bilet: katastrofa naturalna lub strajk policji. Na szczęście są to tak rzadkie sytuacje, że masz małe szanse, aby zepsuły Ci podróż.
 • Co zostawić w domu – tak jak piszą w przewodnikach, postaraj się nie zabierać nic cennego, biżuterii, sprzętu itp. Ja zostawiam w domu nawet obrączkę, chociaż to pewnie dmuchanie na zimne.
Na miejscu

Jesteś już w Brazylii. Pierwsze zaskoczenie: nikt na Ciebie nie czyha, żeby Cię napaść i okraść. Ludzie normalnie idą do pracy, szkoły, poruszają się autami czy autobusami. Na plaży rodziny z dziećmi, turyści. Nikt nie przypina torebki łańcuchem do stolika w restauracji. Ogólnie panuje atmosfera wakacyjnego relaksu i Ty też jej ulegasz, pamiętając o następujących rzeczach:

 • Zostań lokalsem – zobacz jak ubierają się miejscowi i ubierz się podobnie, w lekkie ciuchy i havaianasy. Oczywiście i tak wszyscy będą wiedzieć, że jesteś turyst(k)ą, ale podstawy kamuflażu zapewnione. A jeśli będzie to jeszcze koszulka z jakimś brazylijskim motywem, wzbudzisz sympatię miejscowych. W zatłoczonych miejscach (metro, autobus, bazar) plecak nosimy z przodu – Brazylijczycy robią podobnie. Na ulicy obserwuj Brazylijczyków – jeśli dyskretnie odchodzą z jakiegoś miejsca, na przykład na przystanku autobusowym, gdzie zatrzymała się hałaśliwa grupka dzieciaków, pójdź w ich ślady.
 • Pytaj lokalsów – oni najlepiej wiedzą, gdzie jest bezpiecznie. Ja zawsze pytam, ale nie zawsze słucham ich rad, co nie jest zbyt mądre z mojej strony. Na przykład w Salvadorze bezwzględnie doradzano nam dojazd taksówką z Mercado Modelo do Solar do União, ale to był krótki odcinek i poszliśmy na piechotę. Traf chciał, że nic się nie stało, ale jednak doradzam słuchanie miejscowych.
 • Strategia gotówkowa – nie noś dużych sum pieniędzy. W Brazylii prawie wszędzie można płacić kartą. Jeśli już musisz przenieść większą kwotę, na przykład po wymianie w kantorze, rozłóż ją sobie w różnych miejscach. Dziewczynom doradzam transport gotówki w staniku, sprawdza się znakomicie. Nie noś też przy sobie wszystkich kart kredytowych – jedna wystarczy, resztę zostaw w hotelu. Wypłacaj pieniądze z bankomatów w sklepach, aptekach i bankach, chociaż licz się z tym, że i tak możesz mieć skradzione dane karty. Mnie to się ostatnio przydarzyło, nie mam pojęcia dokładnie gdzie, ale polski bank uznał reklamację i oddał mi wszystko co złodziej ukradł. Jeśli wyjeżdżasz poza duże miasto, zaopatrz się w trochę większą kwotę w gotówce. Kartą zapłacisz bez problemu, ale bankomaty w małych miastach mogą nie obsługiwać nie-brazylijskich kart. Mnie to spotkało w Alto Paraíso, gdzie były wprawdzie 2 bankomaty, ale żaden nie przyjmował moich kart. Przeżyłam nerwowe chwile, czy wystarczy mi pieniędzy na pobyt (przewodnikom płaciłam w gotówce).
 • Strategia na naciągaczy – prawda jest taka, że niektórzy będą Cię traktować jak bogacza z Europy, którego trzeba spróbować naciągnąć. Nie daj się! Czytaj rachunki z restauracji, czy nic Ci nie doliczono, w razie czego stanowczo domagaj się skorygowania. Podobnie jeśli pousada policzyła inną stawkę za noc, niż ta, na którą się umawialiście – miej przy sobie maila z potwierdzeniem. Nie zdarzyło mi się to nigdy przy rezerwacjach z booking.com czy innych systemów, ale czasem rezerwuję mailowo pokoje w mniejszych pousadach i tam różne historie się zdarzają. W taksówkach proś o włączenie taksometru lub umów się na konkretną kwotę i tyle później zapłać. Jeśli lubisz i umiesz się targować – rób to, na przykład negocjując ceny za wycieczki czy transfery. Ja nie mam do Brazylijczyków podejścia wielkopańskiego, że oni tacy biedni, więc co mi tam, mogę przepłacić. Jeśli ktoś ewidentnie próbuje podyktować zawyżoną cenę – negocjuję albo wychodzę.
 • Obserwuj otoczenie – patrz co się wokół Ciebie dzieje, na ulicy czy na plaży. Jeśli coś Cię niepokoi, oddal się, zwłaszcza, jeśli podobnie robią inni. Zmień trasę powrotu do hotelu wieczorem, jeśli instynkt każe Ci to zrobić.

  Elevador Lacerda, Salvador

 • Nie zostawiaj swoich rzeczy bez opieki – taka niby oczywista uwaga, ale czasem wydaje się, że jeśli na dwie minutki wejdziesz do wody i zostawisz ubrania na piasku, to nic się nie stanie. Nie licz na to. To, co w Europie może się udać, w Brazylii nie przejdzie na pewno. Okazja, czyli pozostawione same sobie rzeczy turysty, czyni złodzieja.
 • Nie lekceważ przyrody – zwróć uwagę, że brazylijska przyroda nawet jeśli wygląda malowniczo i niewinnie, może być groźna. Słońce może poparzyć, nawet przy zachmurzonym niebie. Niewinny spacerek po lesie zakończył się u mnie bolesnym pokąsaniem przez mrówki. Dlatego wybierając się w leśne ostępy albo do parku narodowego, zawsze biorę przewodnika. Nawet jeśli nie uchroni mnie to przed wdepnięciem w mrowisko, to przed poważniejszymi kłopotami raczej tak. Zwracaj uwagę na znaki, na przykład o zakazie kąpieli, o silnych prądach, o zwierzętach na drodze. W miejscach, gdzie można doświadczyć bliższego kontaktu z dzikimi zwierzętami, stosuj się do zaleceń ich opiekunów.
 • Odpuść sobie wycieczki do faveli – w ostatnich miesiącach favele w Rio stały się mniej bezpieczne, nawet te spacyfikowane przez policję. Przestępcy wracają, sytuacja robi się nerwowa. Był przypadek śmiertelnego postrzelenia turystki, która zwiedzała Rocinhę z agencją turystyczną. Jeśli zamierzasz nocować w hostelu w faveli, sprawdź dokładnie opinie z ostatnich tygodni, a nie sprzed roku lub dwóch lat, kiedy sytuacja była inna.
 • Za kierownicą – wypożyczając samochód, wykup pełne ubezpieczenie. Nie przekraczaj prędkości, zwłaszcza tam, gdzie są oznakowane radary. Ja w Bahia dostałam mandat – przyszedł do wypożyczalni i należność została ściągnięta z karty kredytowej. W nocy można przejeżdżać na czerwonym świetle, zachowując rzecz jasna szczególną ostrożność. Uważaj na progi zwalniające, niektóre są nieoznakowane. Nie kładź torebki na siedzeniu pasażera, złodziej zbije okno i ją ukradnie.
 • Ekstremalne sytuacje – do takich zaliczam napad z bronią, którego nigdy nie doświadczyłam. W takim przypadku wszystkie porady mówią o tym, żeby oddać pieniądze bez dyskusji i myślę, że ja bym się do tego zastosowała.
Blondynka w Brazylii

Podczas moich podróży po Brazylii, nigdy nie spotkała mnie niebezpieczna sytuacja, nigdy nawet nie miałam poczucia, że było blisko czegoś groźnego czy nieprzyjemnego. Stosuję się do powyższych rad i zachowuję zdrowy rozsądek. Niewątpliwie mam też sporo szczęścia, bo nie dzieje się nic złego, nawet jeśli postępuję trochę nierozsądnie. Na przykład gdy noszę pieniądze i dokumenty w płóciennej torbie na ramię, bez zapięcia, co mi się często zdarza, bo tak wygodniej. Albo gdy zabłądzę do faveli (celowo tam nie chodzę) i miejscowi uprzejmie wsadzają mnie w autobus powrotny.

Gdy pierwszy raz pojechałam do Brazylii (Bahia), byłam przerażona, że tam jest tak niebezpiecznie i na pewno coś się stanie. Innym razem, jadąc do Rio, psychicznie przygotowałam się na to, że zostanę napadnięta i okradziona, bo przecież Rio ma taką złą sławę. Najgorsze co mnie spotkało, to kradzież klapków na Ipanemie – naprawdę starałam się pilnować dobytku, ale ktoś je sobie niepostrzeżenie wziął (albo mi się zawieruszyły) i wracałam do pousady na bosaka.

Jednak to, że do tej pory nic złego mnie w Brazylii nie spotkało, w żadnym razie nie usypia mojej czujności. Za każdym razem starannie przygotowuję się do wyjazdu, a na miejscu staram się zawsze zwiększyć swoje szanse na przyjemny i bezpieczny pobyt. Na razie mi się to udaje i myślę, że przy zastosowaniu do rad, którymi się z Tobą podzieliłam, tak będzie również przy kolejnych licznych wyjazdach, które już z entuzjazmem planuję.

33 komentarze

 • Haha…Moje nowa para havaianasów „zawieruszyła się” w trakcie plażowej imprezy w Morro de Sao Paolo :-). Moja wina…. Zaliczyłam powrót na bosaka do pousady 🙂

  • Nie wiem o co chodzi ze znikającymi klapkami na brazylijskich plażach, moim koleżankom też się to zdarzyło, a żeby było śmieszniej, w miejsce jednego znikniętego pojawił się inny, duży, nie do pary 🙂

 • Dzięki za świetny artykuł! Wspaniały blog. Widać pasję i zaangażowanie.
  W poniedziałek wybieram się na 1,5 miesiąca do Brazylii.
  Całą podróż przygotowałam kierując się Twoimi wskazówkami.
  Byle tak dalej 🙂

  Pozdrawiam

 • Ekstra blog, świetnie się czyta, pomocne wskazówki. Dzięki za pozytywne nastawienie na wyjazd. Jedziemy w następnym tygodniu na 2tygodnie i zaliczymy w tym czasie karnawał. Pozdrawiam

 • Witam, własnie wróciłem z RDJ:
  1/ faktycznie oczy trzeba miec dookoła głowy
  2/ nie obnosic się z telefonami, aparatami czy biżuterią-ryzyko kradzieży na tzw. wyrwę
  3/ wybierac tylko te miejsca gdzie jest sporo ludzi np. na plaży
  4/ nie nosic dużej ilości gotówki / paszportu, tylko jego kserokopię
  5/ uważac na płatności kartą (często przypadki skimmingu karty, złą sławę mają knajpy przy Copacabanie), choc jest to najwygodniejszy sposób płatności w Rio
  6/ zdecydowanie zrezygnowac z wchodzenia do faveli ( odradzają miejscowi, rezydenci biur turystycznych, policja) nawet tych, które uchodzą za tzw. bezpieczne (Rocinha, Santa Teresa); jak ktos sie uprze moze podejsc pod i cyknąc kilka zdjęc.
  8/ uważac na bandy dzieciaków, najlepiej przejsc na drugą stronę ulicy lub wmieszac się w miejscowych
  9/ zasięgnac inforamcji w recepcji hotelu, u taksówkarza odnośnie miejsc, które chcielibyśmy zobaczyc, bo można się rozczarowac (np. park Campo De Santana)
  10/ na plażach odbywa się handel narkotykami, niby podejdzie do Was sprzedawca ciasteczek, a będzie chcial wam wcisnąc marihuane albo kokaine; zdecydowanie powiedziec nie i nie reagowac na zachęty !!!
  Rio to przepięknie położone miasto, pełne kontrastów, tłoczne, ma się wrażenie, że Rio nie zasypia.Widoki zapierają dech w piersiach, dosłownie! Trzeba tam jechac, wypic caipirinię na Copie, kawę na Ipanemie i zostac do zachodu słonca na Arpoador , przejsc sie brzegiem Lagoa, odwiedzic to wszystko z czego jest znane…I jeśc, jeśc jeszcze raz jeśc (owoce, lody z acai, desery, salgados i koniecznie wpasc na churrasco), a na plaży quejo asado i camarones! Sami Brazylijczycy są bardzo przyjaźnie nastawieni, pomogą, wytłumaczą i ostrzegą.Więc nie bac się i leciec! Zobaczycie i przeżyjecie coś zupełnie innego!! (my mieliśmy szczęście byc na paradzie szkół samby na Copacabanie-niesamowicie pozytywne doświadczenie, muzyka, śpiew i zabawa, ludzie dosłownie płakali ze wzruszenia i emocji).

 • Dzisiaj wróciliśmy z Rio. Niezapomniane chwile, widoki cudowne. Klapki dowieźlismy do domu. Robilismy fotki i krecilismy filmiki oczywiście majac oczy dookola glowy. Jezdziliśmy busem i metrem. Naprawdę czuliśmy się bezpiecznie trzymając się Twoich wskazówek. Potwierdzam nie bać się i lecieć!

 • Hej, czy ktoś może dać znać jak obecnie wygląda sytuacja pod kątem bezpieczeństwa w Brazylii (Rio, Sao, Iguazu)? Może ktoś był w ostatnim czasie? Będę wdzięczny za opinie!

 • Czesc, w styczniu jadę z męźem i 2-letnią córką do Rio i Salvadoru. Jak oceniasz sytuację na miejscu po wyborach? Planujemy zobaczyć Głowę cukru, Chrystusa, plaże, Salvador, żadnych faveli.
  Pozdrawiam!

  • Hej, nic mi nie wiadomo o tym, żeby sytuacja w znaczący sposób się zmieniła w związku z wyborami, zwłaszcza dla turystów. Będziecie bezpieczni. Udanej wycieczki!

   • Hejka,witam.
    Lecę z córką do Rio 04czerwca na dwa tyg.nie mamy pojęcia,jaka kwota pieniędzy nam potrzebna.bez hulaszczego życia.lecimy z Belfastu,bo obie tu mieszkamy.
    Twoje rady są pięknie i prosto opisane,uczę się ich na pamięć.
    Jednocześnie jestem bardzo podniecona tą podróżą i jednocześnie trzęsę portkami.wszystko córka bukowała przez neta.hotel,wycieczki,taksówkę.
    3maj kciuki za nasz pierwszy raz.pozdr.cieplutko.

  • Witam. Wczoraj wróciliśmy z wyprawy po Ameryce Pd, m.in. z Rio . Jest bezpiecznie. Żadnych sytuacji nieciekawych. Byliśmy w Rio w każdym ważnym punkcie z kolacją pożgnalna na St.Teresie. Hotel przy Copacabanie. Spacery wzdłuż wszystkich plaż. Komunikacja tylko autobusy ! Rewelacja. Zawsze cena 3,95 rala i jedziesz jak długo chcesz. Jeżdżą co chwilę, w ilościach niewyobrażalnych .Miejscowi pogodni i uśmiechnięci. Aha najlepszy stosunek ceny do jakości to obiady w knajpach na kilogramy. 10 dag 4,90 rala
   W jednej knajpce na Copie Caipirinia 10 rali !!(blisko przeczjicy av. Duvivier) wszędzie indziej min. 16-20 rali
   Przyjemnego pobytu!

 • Witam. Jestem z żona 4 dzien w Rio i obecnie wyglada to tak ze 10 tys. Wojska jest przydzielone do pilnowania spokoju w Rio. Nic wielkiego sie nie dzieje ale sytuacja w fawelach jest bardzo zła. Dzis kierując sie opiniami z 2015 roku udaliśmy sie do faweli vidigal ( nie turystycznie , tylko przeskoczyć na górę dwóch braci ) i na widok 5 młodych z bronią w rękach 1 metr od naszej taksowki zdecydowaliśmy sie na wycieczkę do ogrodu botanicznego… Może brzmi śmiesznie ale po 4 dniach to najpiękniejsze a zarazem najniebezbieczniejsze miejsce w którym byliśmy ( a troche latamy po świecie ). Moja rada – dobrze sie przygotowac, znac podstawy języka ( bardzo dużo osób nie mówi po angielsku ) i mieć oczy do około głowy. A spacer w słońcu po Copacabanie zostanie w pamięci do końca życia 🙂

 • Witam
  Czy ktos bedzie w Brazylii w okresie 13.11 do 01.12?
  Planujemy jechac w 2 os
  W grupie raźniej ?😄

  • Tak, ja będę 🙂
   Ale Brazylia jest duża, możemy się nie spotkać – dokąd jedziecie?

   Zapraszam do grupy Brazil Calling na FB.

 • A ja znalazłem taki artykuł i własnie zastanawiałem się co jeszcze powinno tam być:
  https://simglobcom.blogspot.com/2018/10/ciekawostki-mniej-oczywiste-oblicze.html

  Ogólnie byłem raz w Brazylii, ale na bardzo krótko, ale co było dla mnie bardzo niewygodne? Brak internetu. Dlatego jak ktoś się wybiera i chce np mieć najtańszy kontakt z rodziną, to polecam kupić sobie kartę z netem i nie szukać godzinami wifi, w czasie gdy rodzina się denerwuje czy żyjesz w tej niebezpiecznej Brazylii 🙂

  • Kart z netem,bardzo dobry pomysł.
   Lece z córką 4go czerwca na dwa tyg.
   Czytam te wszystkie rady i uczę się ich na pamięć.
   Czy ktoś może wrócił z RIO?

 • alicja w krainie czarów

  Fajnie się to czyta, też bym pojechała…

 • Czemu nie mogę dodać komentarza

  • Witam wszystkich,
   Wybieramy się całą rodziną do Brazylii pod koniec sierpnia , z dwójka dzieci (6 i 8) – i trochę się stresuję- czy ktoś ma jakieś dobre rady? Czy jest tam teraz bezpiecznie? Z góry dziękuje!

 • Witam

  Czy ktoś jedzie do Rijo de Janeiro 2.12.2018r. , w grupie raźniej.

 • Czesc Wszystkim!

  21 lutego lece do rio de janeiro, zostane w brazylii do 11 marca. jeszcze nie mam planu ale na pewno zrobie 🙂 objerze karnawal, pozwiedze okoliczne fajne miejsca itp. sama polece, zatem chcialabym zapytac czy ktos z was w tych datach bedzie w rio lub kolo rio? mozemy sie ruszac razem, co?

  Pozdrawiam

 • Hej, fajny blog! Może kiedyś skorzystam z rad, dziś mam pytanie o międzylądowanie w GRU lub GRO. Szukam biletów dla 4 os. rodziny do Buenos i najtańsza opcja to ta z przystankiem w Brazylii, na kilka godzin lub całą noc.
  Zastanawiam się czy warto, czy jest bezpiecznie itp, itd? Pozdrawiam serdecznie z PL 🙂

 • Ja z żoną się wybieram. Prawdopodobnie będziemy lecieć 18 lutego między innymi też zobaczyć karnawał.

 • Właśnie wróciliśmy z dwutygodniowego pobytu w Bahia. Odwiedziliśmy Morro, Praia do Forte i oczywiście Salvador. Wszystko fajnie plaże szerokie, woda czysta i ciepła, pogoda słoneczna, jedzenie dobre, kolorowa architektura. Ale niestety potwierdzam, że jest tam niebezpiecznie. Miejsca turystyczne są w pełni bezpieczne, ale my zawsze jeżdżąc gdzieś lubimy się „poszwędać” samodzielnie po mieście. Zaatakowano nas w Salvadorze z nożem w ręku i okradziono ok 14 w niedzielę w centrum na normalnej drodze niedaleko miejsca gdzie była jakaś parada. Mieliśmy pecha bo akurat nikt wtedy nie przechodził. Więc naprawdę polecam zachować wszystkie środki ostrożności, bo jednak takie rzeczy się zdarzają.

 • A co jest bezpieczniejsze: jazda wypożyczonym samochodem czy taksówkami+autobusami+metrem?

  Za 2 tygodnie jedziemy z dziewczyną na tydzień do Brazylii. Lądujemy w Sau Paulo. Chcieliśmy zobaczyć Rio, ale również plaże w Cabo Frio i Arraial do Cabo (może spróbować tam kitesurfingu). Jak bezpieczniej się przemieszkać?

  Z góry dziękuję za podpowiedź i pozdrawiam.
  Patryk

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *