Czy będzie brazylijska szczepionka?

Podczas gdy świat ekscytuje się doniesieniami o obiecujących wynikach szczepionki Pfizera, w Brazylii również trwają prace nad wynalezieniem szczepionki na koronawirusa. Póki co jednak, zostały one chwilowo wstrzymane.

Węże i szczepionka

Anvisa, brazylijska agencja kontroli sanitarnej, zaleciła wstrzymanie prac nad chińską szczepionką CoronaVac firmy Sinovac. Brazylijskim partnerem Chińczyków jest Instytut Butantan z São Paulo – jeden z największych na świecie producentów środków biofarmaceutycznych. Może kojarzycie go również z kolekcji jadowitych węży, które służą do badań. Powodem decyzji Anvisy jest śmierć jednego z ochotników, na których testowano lekarstwo. 

Nie jest do końca jasne, co było przyczyną śmierci – pojawia się informacja, że uczestnik badań popełnił samobójstwo. Do zdarzenia miało dojść 29 października, ale Anvisa dostała informację dopiero 9 listopada. Opóźnienie było rzekomo spowodowane atakiem hakerskim. Dopóki sprawa śmierci ochotnika nie zostanie wyjaśniona, badania zostają wstrzymane. Czasowe wstrzymanie testowania szczepionek nie jest czymś niespotykanym – w październiku Astra Zeneca musiała przerwać prace nad szczepionką po tym, jak jedna z testowanych osób ciężko zachorowała.

Z zawieszenia prac nad szczepionką cieszy się prezydent Jair Bolsonaro, który od początku był krytykiem tego przedsięwzięcia i zapowiadał, że rząd Brazylii nie kupi tej szczepionki dla swoich obywateli. Na pewno nie bez znaczenia jest też fakt, że popiera ją rząd stanu São Paulo, na którego czele stoi gubernator João Doria, polityczny przeciwnik Bolsonaro i jego prawdopodobny rywal w wyborach prezydenckich w 2022 roku.

Światowy wyścig

Firma Sinovac prowadzi badania nad szczepionką na koronawirusa w 3 krajach: w Brazylii, w Indonezji i w Turcji. Jeśli prace zostaną wznowione i dojdzie do produkcji szczepionki, chińska firma ma nadzieję na jej masową sprzedaż nie tylko w Brazylii, ale także na inne południowoamerykańskie rynki. Produkcją miałby zająć się Instytut Butantan. Poza produktem firmy Sinovac, w Brazylii testuje się również 3 inne szczepionki: Astra Zeneca, Johnson & Johnson oraz obiecującą szczepionkę Pfizera, testowaną na 3100 ochotnikach z São Paulo i Bahia.

Brazylia rozpoczęła już rozmowy z Pfizerem w sprawie zakupu szczepionki tej firmy. Prezydent Bolsonaro, choć zapowiedział, że nie kupi chińskiej szczepionki Sinovac, to jednak wobec innych producentów nie jest tak nieugięty i oznajmił, że jest skłonny kupić każdą szczepionkę zaakceptowaną przez Ministerstwo Zdrowia oraz agencję Anvisa. 

Źródła: BBC Brasil, Reuters

1 komentarz

  • Dzień dobry

    Wygląda na to, że niemiecka szczepionka już jest w użyciu, także miejmy nadzieje, że przyszły rok będzie dużo lepszy niż 2020 i że opanujemy w końcu ten wirus.

    Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *