“Co wiem o Luli” (O que sei de Lula) to biografia byłego brazylijskiego prezydenta, która ukazała się w 2011 roku. Luis Inácio Lula da Silva był wówczas postacią niezwykle popularną w swoim kraju. Co wydarzyło się od tamtego czasu i jak dzisiaj postrzegany jest polityk, porównywany do Lecha Wałęsy?

Lata tłuste

Pod koniec ubiegłej dekady, gdy Brazylia była na światowym świeczniku, Lula stał się ikoną w swojej ojczyźnie. Barack Obama nazwał go nawet “najpopularniejszym politykiem na naszej planecie”. W 2010 r. Lula znalazł się na liście magazynu “Time” najbardziej wpływowych osób na świecie. Amerykański reżyser Michael Moore tak to tłumaczył: “Lula chce dla Brazylii tego, co my określamy jako amerykański sen”.

W Brazylii popularność Luli osiągała rekordowe wyniki – pod koniec swojej kadencji popierało go 80% obywateli, a 71% uważało go za najlepszego prezydenta w historii – podaje instytut Datafolha.

Lata chude

Dzisiaj utrata tej wielkiej popularności jest bezdyskusyjna. Podczas protestów, jakie przetoczyły się przez Brazylię w ostatnim czasie, Lula był jednym z anty-bohaterów. W stolicy kraju, Brasilii, wielka lalka z podobizną Luli była wleczona przez ulice aż do siedziby rządu. Manifestanci z Avenida Paulista w São Paulo nieśli transparenty z hasłami przeciwko byłemu prezydentowi. Co gorsza, w ostatnich miesiącach powstały co najmniej 3 strony na Facebooku, życzące śmierci politykowi. Największa z nich zgromadziła ponad 6 tys. członków.

Poza granicami Brazylii osoba Luli nie budzi aż tak wielkich kontrowersji, ale nie ulega wątpliwości, że stracił wysoką pozycję, jaką zajmował jeszcze kilka lat temu. Baczni obserwatorzy brazylijskiej sceny politycznej zdają sobie sprawę, że obecne problemy Dilmy nie wzięły się znikąd, a korupcja nie pojawiła się wraz z nastaniem obecnego rządu. Problemy musiały narastać jeszcze za czasów poprzedniego prezydenta.

Brazylijski Gorbaczow?

Pod koniec ubiegłego dziesięciolecia, entuzjazm, z jakim spotykał się ówczesny prezydent Brazylii, był odzwierciedleniem pozycji kraju, jako prężnie rozwijającej się potęgi gospodarczej. Lula uosabiał sukces ekonomiczny i społeczny Brazylii, a jego osobista historia również mogła stanowić przykład osiągnięcia sukcesu wbrew przeciwnościom losu. Przypomnijmy, że Lula pochodzi z bardzo biednej rodziny, która przybyła do São Paulo z nękanego suszami regionu Nordeste.

Lula czuł się swobodnie w gronie elity ekonomicznej i politycznej, wśród możnych tego świata. Prowadził zręczną i ambitną politykę. “Lula wydawał się doceniać fakt, że znalazł się w grupie światowych przywódców, natomiast Dilma jest bardziej zdystansowana” – tłumaczy Timothy Power z Uniwersytetu Oxfordzkiego.

Wiele osób nie zapomniało zasług Luli z tamtych nieodległych przecież czasów. Jego wkład w rozwój społeczny Brazylii jest wciąż doceniany. Za granicą podkreśla się też fakt, że Lula nie jest osobiście zamieszany w aferę korupcyjną, a zarzuty dotyczą przede wszystkim jego partii. Timothy Power widzi to w następujący sposób: “Myślę, że Lula jest w pewien sposób podobny do Michaiła Gorbaczowa, którego reformy doprowadziły do upadku ZSRR. W Rosji Gorbaczow nie jest doceniany, a za granicą owszem. Lula doświadcza podobnego traktowania, inaczej jest postrzegany w kraju, inaczej za granicą”.

Źródło: BBC Brasil

Zdjęcie: Ricardo Stuckert / Presidência da República.